Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Digital skole på sviktende grunn

Klik for at skrive manchettekst.

Digital skole på sviktende grunn

Gunnar Green
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:25

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

For lærere med interesse i, hvordan forventningerne til implementeringen af undervisningsteknologi har været, er Geir Haugsbakks bog spændende læsning. Selv om forfatteren er norsk, og bogen derfor handler om den norske skole, er der måske paralleller til den danske skole? I 2003 skrev det norske undervisningsministerium, at forventningerne til uddannelsessystemet var, at det skulle være "blandt de fremmeste i verden, når det gjelder utvikling og pedagogisk udnyttelse" af it. Den forestilling kender vi vel også i Danmark?

Titel: Digital skole på sviktende grunn

Forfatter: Geir Haugsbakk

ISBN: 9788205400481

Pris: 303,25 kroner

Sider: 196 sider

Type: Bog

Forlag: Gyldendal Akademisk

I bogen beskrives centrale forventninger og begreber i deres historiske sammenhæng – for eksempel interaktivitet. Særligt interessant er beskrivelsen af, hvordan forventningerne til den nye teknologi først beskrives som læreres hjælpemiddel i undervisningen og siden beskrives som elevernes værktøj i læringsprocessen. Det kan synes som et mindre betydende skift i sprogbrug, men forfatteren viser, at skiftet dækker over noget større. Nemlig, at forventningerne til den rolle, lærere skal spille i implementeringsprocessen, skifter. Lærerne skrives ud af historien! De skal ikke længere være medspillere og aktive udviklere af forestillinger om god undervisning. De skal blot være modtagere, brugere af de nye værktøjer. 

Centralt i bogen er "historien" om, hvordan ny teknologi først ses som murbrækker for revolutionerende forandringsprocesser i skolen, men siden viser sig i historiens lys ikke rigtigt at være det! Det er måske værd at tænke på i en tid, hvor interaktive whiteboards indtager klasselokalerne – hvilken betydning tildeles læreren her?

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Digital skole på sviktende grunn

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS