De ca. 10 bud for franskundervisningen efter Forenklede Fælles Mål
· Start din planlægning med afsæt i målene klik her
· Skriv dine planer ind i dette skema klik her
· Husk, at kun 15% af undervisning hænger ved og omsættes efterfølgende til blivende læring – derfor: gå straks til næste bud
· Brug principperne for task-baseret sprogdidaktik klik her
· Start aldrig med selve teksten uden at have arbejdet grundigt med forforståelse, hvilket øger den sproglige opmærksomhed
· Sig til eleverne, at det er bedre at sige noget forkert på fransk end at tie stille på perfekt fransk – use it or loose it!
· Grammatik som en integreret del af undervisningen er hot. Men som selvstændig, uafhængig disciplin – not!
· Boost elevernes tillid til egne evner ved at vise dem, at fransk ikke er så langt fra dansk. Sprog bygger på sprog (der er mange transparente ord)
· Form og indhold er gensidigt afhængige
· Vær aldrig ordbog for dine elever!
· Gentagelse er vigtigt for at tilgodese koncentrisk progression. Kom derfor løbende tilbage til stoffet.
God fornøjelse!
Anita Støchkel (Jægerspris skole) og Frederikke Johnsen (Stolpedalsskolen)
Taskbaseret tilgang i franskundervisningen
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.