Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Blog

Panikken bredte sig og faldt lidt ned igen

Det er nu nogle dage siden, ”Folkeskolen” udkom, og det gik op for nogle af læserne, at eleverne skal til at have ”Håndværk og design” fra 3. klasse, og panikken bredte sig på de sociale midler.

Anne-Dorte Hertzum
Start debatten
19. februar 2019, kl. 20:41

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Der er stor forundring over, at det ikke har været italesat i medierne, men at det skal læses i ”Folkeskolen”.

Hvert fags netværk på folkeskolen.dk har en lærer tilknyttet som faglig rådgiver. Christian Bunk Svane er Folkeskolens madkundskabsrådgiver. Hans opgaver er både at blogge, at deltage i debatten på det faglige netværk, finde nye bloggere og være bindeled til redaktionen om, hvad der rører sig i faget – så du er meget velkommen til at kontakte ham, hvis du har et spørgsmål, har lyst til at blogge eller gerne vil dele gode erfaringer fra din undervisning: domesticscience@yahoo.com

Samtidig med jubel over mere Håndværk og design er der en masse ubesvarede spørgsmål

  • Hvis der skal være håndværk og design både i 3, 4, 5/6 og som valghold på 7. årgang, hvorledes bliver belægningen af lokalerne? Vil det overhovedet kunne lade sig gøre?
  • Hvad skal eleverne undervises i? Der er endnu ikke lavet mål for undervisningen hverken for 3. eller 7. klassetrin. Men jeg har læst, de er på vej.
  • Hvilke designprocesser kan man lave med børn i klasse. Deres abstraktionsniveau er ikke højt? Men kreativiteten kan sagtens være det. På de skoler, hvor Håndværk og design allerede er på skemaet på 3.årgang, er der kun gode anbefalinger.
  • Er der lærere nok på den enkelte skole med linjefag? Eller er det et af de fag, hvor kravet bliver slækket og først skal gælde om 5 år.
  • Hvor kommer pengene fra til materialer? Det er et forbrugsfag og absolut ikke et billigt fag. Både det der forbruges her og nu som træ, garn og stof er dyrt. Opgradering og vedligehold af værktøj både i sløjdafdelingen og sy værkstedet er dyrt.

Det er fra skoleåret 20/21, der skal indføres Håndværk og design fra 3. klasse. Så der er 1½ år til at udarbejde fagmål og lærerplaner og til planlægning ude på skolerne.

Og så skal vi også lige finde ud af, hvordan vi skal planlægge os ud af madkundskab med kun to lektioner om ugen i 6. klasse. Og hvor regningen for udvidelsen af materialetunge fag skal sendes hen. Der er nogle, der har travlt.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Panikken bredte sig og faldt lidt ned igen

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS