Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.
5 kommentarer
Naturkunst: Eleverne får udleveret et stykke krydsfiner, pensel, sandpapir og lim. Eleverne henter ovenstående materialer i en pose fra kontoret på det tidspunkt de blev henvist til.
Eleverne skal ud i naturen, og finde minimum 5 forskellige genstande. Der må gerne være mere end en af det samme genstand. (Det kan være; Kogle, agern, pind, gren, sten, blade, eller lignende) med de fundne genstande skal de designe deres "naturkunst" på krydsfiner,
Først skal eleverne slibe deres krydsfiner og de må gerne male eller farve, hvis de har maling derhjemme. Derefter skal de dekorere deres krydsfiner med de genstande som de har fundet i naturen. Eleverne skal bruge lim til at sætte genstandene på krydsfinér.
Undervejs skal eleverne tage min. 5 billeder af deres produkt mens de dekorerer og endelig en slut billede af det færdige produkt. envidere er der aftalt at eleverne skal sende billederne til underviseren på aula, til mail eller som mms til telefonen.
Jeg vedhæfter et eksemplar som jeg har selv lavet, til inspiration.
5 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:
Naturkunst i fjernundervisning til 5. og 6. klasser...
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.
Naturkunst i fjernundervisning til 5. og 6. klasser...
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.