Som uddannelsesordfører for Socialdemokraterne skal Christine Antorini nu forsvare anvendelsen af regeringens nationale test i folkeskolen.
Socialistisk Folkeparti, hendes gamle parti, mener, at de nationale test er til stor skade for folkeskolen.
De Radikale mener, at de nationale test mistænkeliggør og fjerner ansvar.
Lærerne tilrettelægger deres undervisning efter testene. Endvidere viser undersøgelser, at testene virker demotiverende på eleverne, især på de svagt præsterende elever.
Afskaf dog de nationale test og anvend de mange millioner kroner, som testene koster, til udviklingsarbejder i folkeskolen samt til efteruddannelse af lærerne.
Man har et standpunkt …
Vi har lavet en ny flot platform. Desværre kunne vi ikke flytte de gamle profiler, så hvis du vil kommentere en artikel, skal du oprette en profil. Og er du ny i debatten – så velkommen til. Tjek eventuelt vores retningslinjer for debatten.
Tak fordi du deltager.