Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Handicappede mangler ligestilling i skolen

Hans Jørgen Franks
Start debatten
30. marts 2010, kl. 02:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Handicappedes uddannelsesvilkår har ikke tilstrækkelig prioritet i den danske folkeskole. Denne viden er et af mange resultater af den største undersøgelse af handicappedes »Uddannelsesresultater og -mønstre«, som Capacent har foretaget for Undervisningsministeriet i 2009 (kan læses på uvm.dk).

Folkeskolen nr. 8 2010

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk - medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Læs folkeskolen.dk's debatregler

Hele årgang 1990 er undersøgt i 12 repræsentative kommuner i Danmark, og undersøgelsen viser blandt andet, at 55 procent af handicappede med normal intellektuel kapacitet gennemfører folkeskolens afgangsprøve uden prøvemangel (for ikke-handicappede er procentdelen 83).

Der tales om paradigmeskift i forbindelse med inklusion, hvor skoleverdenen ikke skal tænke individorienteret, når en handicappet skal rummes i folkeskolen. I stedet skal det store fællesskab ændre filosofi og praksis, så der også bliver plads og rum til de handicappede med særlige behov i normalundervisningen.

Rapporten dokumenterer, at al snak om rummelighed i folkeskolen, ligeværdige værdier i forhold til handicappede med flere har behov for et yderst kritisk eftersyn. Normaltbegavede med handicap understøttes ikke i tilstrækkelig grad i folkeskolen. Det er ikke kun deres handicap, de har at slås med, når de skal modtage undervisning, men også mangel på at få dækket de behov, som tilnærmelsesvist kunne sidestille dem med ikke-handicappede.

Størst er problemet i provinsen, da tallene ser bedre ud i såkaldt urbaniserede områder. Personligt er jeg overbevist om, at det ikke er urbanisering, men derimod befolkningstætheden og dermed befolkningsgrundlaget, som er afgørende for en høj specialiseringsgrad i kommunerne. Men også befolkningens uddannelsesniveau spiller en rolle, når der skal stilles krav til dækningen af særlige behov.

Dette aspekt bør indgå i DLF's politikudvikling vedrørende inklusion i den rummelige folkeskole.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Handicappede mangler ligestilling i skolen

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS