Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Blog

Er geografi kun noget om lande og hovedstæder?

Hverdagsbetragtninger om elevers forventninger til et nyt fag, og den fortælling som de udstyres med hjemmefra. Hvad siger det om fagets spændvidde?

Jonas Straarup Christensen
Start debatten
20. oktober 2015, kl. 18:37

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Stiller man enhver geografilærer, ovenstående spørgsmål, er svaret selvfølgelig et rungende nej! Spørger man mine elever i 7. og 8. klasse, er svaret et noget andet. De tror i overvejende grad at faget er en lang opremsning af fakta i quizshow-format og at netop det er "vigtigt at lære".

Tilføj beskrivelse

Altså en udenadslære som jeg selv blev udsat for i 90'erne da vi f.eks skulle lære remsen af byer langs den fynske kyst....

Når så jeg begynder så småt at præsentere dem for den enorme mangfoldighed faget byder på, kan de næsten ikke overskue det. Det kan man vel næppe heller dømme dem på. For faget er noget af en mastodont, især hvis forestillingen er en totalt anden end virkeligheden.

Jeg vil her nødigt postulere at jeg har en løsning på netop denne snævre hverdagsforestilling. Måske skal eleverne indse at geografi er så meget mere end lande og hovedstæder, gennem en god eksemplarisk undervisning. Men hvordan forhindrer vi at eleverne allerede har forestillingen til at starte med?

Mine bud, som ikke bærer særligt meget originalitet i sig:

Vær omhyggelig med ikke at reducere natur/teknologi til facts, facts, facts. Eleverne skal lære at vurdere, argumentere og konkludere, før de når i overbygningen.

Få forældrene med. Fortællingen om fagets karakter formes i høj grad hjemmefra.

Geografi skal profileres langt mere. En af årsagerne til at fortællingen bliver så ensidig, er at geografi godt kan blive overset.

Tværfaglighed. Det kan næsten ikke siges nok, så jeg siger det igen: Tværfaglighed.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Er geografi kun noget om lande og hovedstæder?

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS