Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Den kloge mekaniker

Dorthe Lerche
Start debatten
20. april 2000, kl. 02:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Jeg kender en dreng på 16 år, der er dygtig til tal og sprog. Men han er træt af bøger og af at sidde stille, for hans hænder fungerer nemlig også godt. Nu er han nået så langt, at valg af job og dermed fremtid står på skemaet.

Folkeskolen nr. 16 2000

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk - medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Læs folkeskolen.dk's debatregler

'Du må vælge, lige hvad du vil. Vi støtter dig, bare du foretager et valg og ikke tager plads på sofaen', lyder det fra hans forældre, der selv har styr på bøger, grammatik og edb-teknik.

Nu er han jo havnet i et folkeskolesystem, hvor der er vejledning i erhvervsvalg. Eller måske er det i virkeligheden vildledning, for hans lærer kan simpelthen ikke forstå, at han kun vil være mekaniker.

'Han skal da læse videre og bruge sine evner bogligt', lyder rådet fra læreren, der helt har glemt at lytte til den 16-årige. Det er spild af hans evner, og han kan nå meget langt, siger læreren.

Så er det, jeg spørger: Hvem har sagt, at mekanikere og andre håndværkere skal være dumme? Er det ikke netop at nå langt, hvis han havner lige der, hvor han helst vil være?

Det er en total underkendelse af håndværksfag som erhverv. Hvis alles drømme er boglige, og alle derfor ønsker at læse videre, er det ude med vores lille Danmark. Jeg kan lige se alle de kloge hoveder bag computerne. Hvad skal de stille op, når bilen går i stykker, eller når toilettet er stoppet, eller når der ikke er mere kød i fryseren, eller når vinduet i det gamle hus skal skiftes ud? Vi skal prise os lykkelige for vores forskelligheder - nogle er til bøger, forelæsninger og lange sætninger, mens andre er til frisk luft og praktisk arbejde. Hvem er de kloge i den sammenhæng? Det skal jeg ikke afgøre, og det skal den 16-åriges lærer heller ikke. Vi skal alle blive bedre til at se på den enkelte person og lære at forstå, hvad der er godt for ham eller hende. Og så skal vi acceptere og respektere det.

Dorthe Lerche

kommende forælder

i folkeskolen, Hinnerup

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Den kloge mekaniker

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS