Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Blog

Da Alfons kom forbi

eTwinning kontakt der udviklede sig til et skolebesøg i Düsseldorf og job-shadowing i Varde Kommune

Lisbeth Kodal
Start debatten
25. september 2023, kl. 21:54
Start debatten

I begyndelsen af 2023 kom der en venlig forespørgsel fra Alfons Scholten fra THEODOR-FLIEDNER-GYMNASIUM Schule der Ev. Kirche i Düsseldorf om muligheden for en dansk eTwinning-kontakt.

eTwinning er en gratis og sikker digital platform udviklet for lærere og elever til at netværke og lave skolesamarbejdsprojekter i Europa. Vi er nogle eTwinning ambassadører fra grundskolen, som gerne vil udbrede kendskab til de mange muligheder med eTwinning. Beskrive, debattere og dele gode undervisningsforløb i forhold til eTwinning. Vi vil bruge bloggen til dels at beskrive og debattere vores arbejde med eTwinning og dels at beskrive spændende projekter med og til elever i eTwinning projekter.

Henvendelsen blev lagt ud til Varde Kommunes netværk af internationale kontaktpersoner. Kirsten Wichmann fra Ølgod Skole var frisk på et eTwinning-projekt, hvor eleverne fra Ølgod/Düsseldorf skulle samarbejde online.

Dette samarbejde udviklede sig til et ønske om, at eleverne kunne besøge hinanden – altså et fysisk møde. Heldigvis er Varde Kommune Erasmus-akkrediteret, hvilket gav mulighed for, at Ølgod Skole kunne sende x antal elever og 2 lærere til Düsseldorf i juni måned. Sådan bliver et ”autentisk kulturmøde” pludselig helt konkret og fysisk – og forståelsen af, hvad Erasmus kan bidrage til og understøtte med henblik på vores europæiske medborgerskab synligt for den enkelte elev.

Og historien stopper ikke her, for i mellemtiden var skolen i Düsseldorf også blevet Erasmus-akkrediteret. Alfons Scholten er skolens tovholder for EU-midlerne og søgte nogen, der havde erfaring med, hvordan han skulle igangsætte mobiliteter (Erasmus-finansierede kurser, job-shadowing, skolebesøg) og administrere akkrediteringen. Ølgod Skole var hurtig til at invitere på job-shadowing og opfordrede Alfons Scholten til også at bruge tid på forvaltningen Børn&Læring for at få indsigt i, hvordan Varde Kommune har grebet alt omkring Erasmus-akkrediteringen an.

Derfor var Varde Kommune vært for Alfons Scholten torsdag den 21.09.2023, hvor han kom forbi, tilbragte en arbejdsdag og deltog i forskellige aktiviteter som fx online møde med andre europæiske Erasmus-koordinatorer.

Varde Kommune – både skoler, dagtilbud og forvaltningen – er altid åben for europæiske kolleger, som ønsker at komme på job-shadowing.

Og således var en forespørgsel på eTwinning og Erasmus-midler grunden til, at Alfons kom forbi. TAK for udsyn, mulighed for samarbejde i en europæisk kontekst og netværk. Vi er vilde med netværk i Varde Kommune.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Da Alfons kom forbi

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS