Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Bedre sent end aldrig

Niels Christian Sauer
Niels Christian Sauer Tidligere lærer og skoledebattør
Start debatten
28. maj 1998, kl. 02:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Næstformand for Danmarks Lærerforening Tom Egholm udtaler til Folkeskolen (nummer 19/20), at det nye lovforslag om betaling for lejrskoler og skolerejser ikke kun løser nogle gamle problemer, men også skaber nogle nye.

Folkeskolen nr. 22 1998

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk - medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Læs folkeskolen.dk's debatregler

Tom Egholm har ret i, at lovforslaget ikke løser alle problemer, men jeg kan nu kun fåøje på et problem, der kan betegnes som nyt: Der vil ikke kunne aflægges regnskab for de penge, som forældrene frivilligt og anonymt indbetaler til klassens kollektive rejsekasse.

Læreren vil således ikke kunne forsvare sig, hvis han skulle blive beskyldt for at have taget af kassen. Konsekvensen heraf må vel blive, at Danmarks Lærerforening anbefaler sine medlemmer ikke at forestå sådanne pengekasser. Skal skolen overhovedet stå for dem, må de henhøre naturligt under skolens administration, det vil sige ledelsen og skolens kontor.

De resterende problemer beror først og fremmest på den enkelte lærers konduite eller mangel på samme. Hele historien in mente ikke særligt betryggende, med skam at melde.

Helt afgørende er det imidlertid, at vi nu får en lovtekst, der fastslår, at skolen ikke må udelukke elever fra deltagelse i skolerejser på grund af manglende betaling. Det har skolen ganske vist aldrig måttet, men det har både ministerium og kommuner blæst højt og flot på- med Danmarks Lærerforenings stiltiende accept.

Bortset fra Folkeskolens redaktion har Danmarks Lærerforening med hele sit kæmpeapparat dukket sig eftertrykkeligt i slagsmålet om brugerbetaling i folkeskolen.

Skal Tom Egholms blandede modtagelse af ministerens lovforslag tages som udtryk for en ny og mere offensiv linje fra hovedstyrelsen i denne sag, er der grund til at glæde sig. Bedre sent end aldrig.

Niels Christian Sauer

Karlebo

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Bedre sent end aldrig

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS