Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Politisk udspil

Billige tjenesteboliger? Rekordpriser tvinger lærere til at takke nej til drømmejobbet

Københavns Lærerforening håber, at lærere vil kunne få del i en ny type tjenestebolig, som regeringen vil arbejde for, at kommunerne skal kunne tilbyde ”udvalgte medarbejdergrupper”.

KLF_tjenesteboliger
Foto: KLF og markojovic91 (red. Folkeskolen)
Villads Kirk Thomsen
Villads Kirk Thomsen Freelancejournalist
2 kommentarer
13. oktober 2026, kl. 04:30
2 kommentarer

”Der er brug for flere boliger, der er til at betale med en almindelig løn.”

Sådan lød det fra Folketingets talerstol, da Mette Frederiksen i sidste uge holdt sin åbningstale. 

I sin tale fortalte hun, at regeringen vil arbejde for ”en ny type velfærdsbolig” ved at give kommuner og regioner mulighed for et tilbyde ”offentligt støttede tjenesteboliger til udvalgte medarbejdergrupper”.

I sin tale nævnte statsministeren specifikt, at boligerne skal gøre, ”at pædagoger, sygeplejersker og politibetjente har råd til at bo i den by, de arbejder i”.

Men om lærerne også skal kunne tilbydes en velfærdsbolig, er endnu uvist.

Folkeskolen har været i kontakt Børne-, Ældre og Boligministeriet, der ikke kan give svar på, om lærere kan få del i initiativet.

Tilbage i juni blev boligminister Jacob Mark (SF) også forholdt, hvem der skal have adgang til tjenesteboligerne. Og heller ikke her var der et klart svar.

Priser holder lærere ude af København

I København, hvor en standard lejlighed på 80 kvadratmeter det seneste år er blevet 100.000 kr. dyrere måned for måned, håber man på, at tjenesteboligerne bliver tilgængelige for lærere.

Det fortæller forperson for Københavns Lærerforening (KLF) Katrine Fylking.

Vi har flere eksempler på lærere, der har måttet takke nej til drømmejobbet herinde, fordi de ikke kan finde et sted at bo

Katrine Fylking Forperson for Københavns Lærerforening

”Vi får henvendelser fra lærere, der spørger om hjælp til at finde boliger i byen, der er til at betale, fordi de ikke selv kan finde dem,” siger hun. 

Ifølge hende er det rekorddyre boligmarked med til at gøre det sværere at rekruttere uddannede lærere til folkeskolerne i København.

”Vi har flere eksempler på lærere, der har måttet takke nej til drømmejobbet herinde, fordi de ikke kan finde et sted at bo,” siger de københavnske læreres forperson og fortsætter:

”Flere bliver også nødt til at forlade byen, når de stifter familie, fordi de ikke længere kan være i deres lejligheder, men ikke har råd til at flytte i noget større.”

Af den grund mener hun også, at det er en samtale, som fagforeningen skal tage del i.

”Det er vigtigt, at vi som fagforening går ind i arbejdet med at udvikle vores by, så vi får et samfund, der hænger sammen med boliger, som arbejderne har råd til at betale,” siger Katrine Fylking. 

2 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Billige tjenesteboliger? Rekordpriser tvinger lærere til at takke nej til drømmejobbet

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS