Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

At leve med ADHD

Klik for at skrive manchettekst.

Heidi Friborg Christophersen
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:25

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Som mor til en pige med ADHD og som lærer med relevant pædagogisk og psykologisk uddannelse er det ofte svært at blive konfronteret med den misforståelse, at ens barn er uartigt eller ikke opdraget ordentligt. Derfor er det også rart, når voksne kvinder med ADHD får lov til at udtale sig om, hvad det vil sige at leve med denne opmærksomhedsforstyrrelse. For alt for ofte overses pigernes symptomer, fordi den også kaldes den stille Damp eller pige-Damp.

Titel: At leve med ADHD

Forfatter: Ane-Marie Erenbjerg

Pris: 298 kroner

Sider: 254 sider

Type: Bog

Forlag: Dansk Psykologisk Forlag

Det er vigtigt at slå fast, at ADHD er et handicap, som er arveligt. Så skal der gøres noget, er det gennem information, dialog og forståelse. For det er nemlig ikke til at forstå, at mennesker, der er højt begavede og gode til mange ting, også har nogle ting, som de ikke kan. Der er mange paradokser og individuelle forskelle på mennesker, der skal lære at leve med denne diagnose. Det er derfor en fornøjelse at læse alle de personlige beretninger, hvor børn, unge, voksne, forældre og professionelle fortæller om livet med ADHD. Foruden børne- og ungdomspsykiater Ane-Marie Erenbjergs varme og forstående beskrivelser af børn, unge og voksne med ADHD er der også gode faktuelle afsnit om ADHD, symptomer, behandling og gode råd.    

Det kan være overordentligt svært at forstå, hvad ADHD er, og hvordan det påvirker barnet, for både den diagnosticerede, dennes kammerater, forældre, lærere og pædagoger, men heldigvis bliver vi alle meget klogere af at læse denne bog om det at leve med ADHD.  

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

At leve med ADHD

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS