"Danmarks Lærerforening bidrager ikke til at blåstemple initiativer, som vi fra forskningen har en sikker viden om vil give eleverne en dårligere undervisning. Vi er derfor ikke med til at blåstemple forslag om offentliggørelse af offentlige test, og vi er ikke med til at blåstemple forslag, der underminerer enhedsskolen", sagde Anders Bondo på DLF's kongres forleden.
Regeringen tager udgangspunkt i anbefalingerne fra sit eget rejsehold i sine planer for den reform af folkeskolen, som Nedergaard og Lars Løkke Rasmussen vil fremlægge, når Folketinget åbner. Men DLF har et andet udspil med til dagens møde. DLF tror bl.a. på, at man ved fælles hjælp i løbet af fem år kan halvere antallet af unge, der forlader folkeskolen med dårlige læsefærdigheder. Også antallet af lærere, der må stoppe med at arbejde og få på syge- eller førtidspension skal halveres.
"Det haster med at konkretisere det forpligtende partnerskab. Vi har gentagne gange forgæves opfordret til, at vi mødtes for at drøfte indhold og struktur i partnerskabet", lyder det i DLF's udspil.
"Vi skal i partnerskabet formulere ambitiøse og betydningsfulde målsætninger for folkeskolen - og drøfte, hvordan vi i fællesskab kan understøtte skolernes muligheder for at nå målsætningerne".
De øvrige partnere i det nationale partnerskab om folkeskolen er forældreorganisationen Skole og Forældre, KL, Dansk Industri, Danske Skoleelever og Skolelederne, hvis formand Anders Balle er ved at miste tålmodigheden:
"Statsministeren inviterede til det, men i et partnerskab sætter man sig sammen og finder ud af, hvad man kan blive enige om. Det har vi ikke gjort, og det er vi heller ikke inviteret til", siger han til Berlingske i dag.
Overskriften rettet kl. 9:20, red.
Anders Bondo mødes med Nedergaard i dag
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.