Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Ændringer i SU/MED-aftalerne

Danmarks Lærerforening
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:10

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Supplering i SU/MED-udvalg

Som noget nyt kan et SU/MED-udvalg nu suppleres med en tillidsreprænsentant for en gruppe medarbejdere, som ikke direkte er repræsenteret i SU/MED. Dette kan ske under forhandlinger om væsentlige ændringer i arbejdsforhold, hvor denne gruppe berøres af ændringer.

Skærpede krav til information

Som følge af implementering af et EU-direktiv om Information og Høring bliver der i SU- og MED-aftalerne på flere områder skærpede krav til information. Det er nu blevet fastslået, at det påhviler ledelsen at informere om den seneste udvikling og den forventede udvikling i skolens aktiviteter og økonomiske situation. Ledelsen skal også informere om og drøfte beskæftigelsessituationen, og særligt hvis beskæftigelsen er truet, samt informere om og drøfte de beslutninger, der kan medføre betydelige ændringer i arbejdets tilrettelæggelse og ansættelsesforholdene. Inden betydelige beslutninger tages, skal der ske en forhandling med medarbejdernes repræsentanter i samarbejdsudvalget.

Udvalgene bliver nu også pålagt, at de løbende skal orientere alle medarbejderne om udvalgets arbejde. Samtidig indføres der sanktionsmulighed ved manglende overholdelse af bestemmelserne, hvor sagens sidste instans er en voldgiftsret.

Øget fokus på arbejdsbetinget stress

Der skal i overenskomstperioden sættes øget fokus på arbejdspladsernes indsats for at reducere eller minimere forekomst af arbejdsbetinget stress. Der vil blandt andet blive gennemført et projekt med det formål at styrke SU/MED-udvalgene og dets enkelte medlemmer (leder, tillidsrepræsentant og sikkerhedsrepræsentant) i arbejdet med at opfange og håndtere arbejdsbetinget stress med såvel personalepolitiske som arbejdsmiljømæssige virkemidler.

SU/MED kan ad hoc suppleres Nyt EU-direktiv skærper ledelsens informationspligt på skolen Øget fokus på arbejdsbetinget stress og stressforebyggelse.
Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Ændringer i SU/MED-aftalerne

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS