Under skolenedlukningerne har der løbende været fokus på onlineskolens potentialer for de elever, der ikke kan møde fysisk op på grund af eksempelvis sygdom eller skolevægring.
For eksempel har børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil i sommer meldt ud, at nogle elevgrupper ser ud til at have godt af at være færre timer fysisk på skole og følge undervisningen "på andre måder" resten af tiden.
Spørger man de danske forældre, mener godt halvdelen at der skal åbnes op for mere onlineundervisning i skolen, også når pandemien er under kontrol, og skolerne åbner op igen.
Det viser en rundspørge fortaget for Analyse Danmark for brancheforeningen It-Branchen og forlaget Clio. 539 forældre til elever i folkeskolen har svaret.
"Mange elever trivedes og er vokset både fagligt og personligt, fordi der var mere ro, og de havde mulighed for at planlægge skolearbejdet selv. Så det er vigtigt, at skolerne benytter lejligheden til at evaluere på erfaringerne og tage de positive læringer med til efter coronaen", udtaler Jesper Eiby Christoffersen, adm. direktør i Clio, i en pressemeddelelse.
I det seneste nummer af fagbladet Folkeskolen fortæller to lærere, at de særligt har oplevet introverte elever trives i hjemmeskolen.
Stille elever trives i hjemmeskolen
Lærerne har klaret onlineundervisningen godt
Når så mange forældre ønsker, at onlineundervisning forbliver på menuen, skyldes det måske, at de generelt synes, at lærerne har klaret onlineundervisningen godt.
Knap 68 procent mener således, at deres barn skole har klaret onlineundervisningen godt eller meget godt, mens kun cirka 9 procent har en negativ opfattelse.
Det ligger i tråd med en anden nylig undersøgelse fra Aarhus Universitet, der viser, at også eleverne synes, at lærerne klarede særligt anden nedlukning godt.
Elever i undersøgelse: Lærerne er blevet meget bedre til online-undervisning
Selvom forældrene har været tilfredse med onlineundervisningen svarer 69 procent dog stadig, at efteruddannelse og forbedret digitale evner hos lærerne er afgørende for deres barns skolegang.
"Der er ingen tvivl om, at lærerne i høj grad har været hverdagens helte under coronaen. Men selv helte har en gang i mellem brug for en digital opgradering, og derfor er det vigtigt, at der fremadrettet bliver sat ressourcer af til at opkvalificere lærerne på deres digitale kompetencer," siger direktør for politik og kommunikation i It-Branchen Mette Lundberg i pressemeddelelsen.
Ny undersøgelse: Halvdelen af forældrene vil have mere permanent onlineundervisning
Vi har lavet en ny flot platform. Desværre kunne vi ikke flytte de gamle profiler, så hvis du vil kommentere en artikel, skal du oprette en profil. Og er du ny i debatten – så velkommen til. Tjek eventuelt vores retningslinjer for debatten.
Tak fordi du deltager.