Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Zapp Jorden rundt

Børnearbejde: Hård hud

Hans Erik Berthelsen
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:22

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

»Zapp Jorden rundt« kendes vel af de fleste, et tidsskrift for unge, specielt om ulandsforhold og unge i ulande. Med et veltilrettelagt, afvekslende og farverigt layout, som sammen med den enkle tekst og det ungdommelige sprog henvender sig direkte til ungdommen og kan være med til at live op i mængden af mere eller mindre kedelige undervisningsmaterialer.

Ofte er børn ikke voldsomt interesserede i børns levevilkår i andre lande, men når det drejer sig om misbrug af børn, er det noget andet. Aprilnummeret handler om børnearbejde og dets mange fremtoninger, blandt andet i form af prostituerede og børnesoldater, og det vil med garanti interessere.

Der tages udgangspunkt i en række eksempler på danske børns arbejde, fra fotomodel til arbejdsdreng/-pige, og regler herfor. Herefter fortælles i en levende tekst og med mange farvefotos om børnearbejde ude i verden. To store koncerner, Dansk Supermarked (Bilka, Føtex, Netto med flere) og Hennes & Mauritz, redegør for deres stilling til fænomenet, og det debatteres på et par sider, om børnearbejde nu også kun er skidt. Et opslag udformet som »De gule sider« bringer en række fakta og synspunkter, en firesidersartikel handler om børneprostitution i Nicaragua, og vi er på besøg i en mine i Tanzania, hvor »voksne« med forfalskede identitetspapirer (børnearbejde er forbudt) leder efter ædelstenen tanzanite, som er på vej til at slå diamanten i værdi. Der er tillige sider, som handler om den bevidste og den ligeglade forbruger i relation til problemet.

Sidst en bøvet tegneserie, som jeg af pænhed skal undlade at kommentere.

»Zapp« udkommer seks gange årligt, og næste nummer handler om verdens vagabonder, flygtninge og illegale indvandrere, som søger at skabe sig en bedre tilværelse i et nyt land.

Og så er der da en flot og anvendelig hjemmeside: zapp.ms.dk

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Zapp Jorden rundt

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS