Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Vitamin A - en vej ud af skyggen

Klik for at skrive manchettekst.

Valdemar Kappel
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:22

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Her vises smukke billeder - rystende billeder fra den tredje verden. Her er afrikanske billeder, fra det smukke lys til den mørkeste skygge - som det opleves af den blinde. Afrikas hjerte, livsglæden og livsmylderet sættes i modsætning til livet på den anden side af lyset. De tomme, væskende øjne - at være blind og fattig i alt dette lys.

A-vitaminet kan afhjælpe denne blindhed og kan derudover forebygge en række følgesygdomme, som skyldes den ensidige kost, der også er et af ulandenes problemer. Blot det gives i en lille pille to gange om året.

Ifølge Unicef mangler 200 millioner børn tilstrækkelige mængder A-vitamin. De steder, hvor 'Vitamin A-programmet' sættes ind, nedsættes dødeligheden med cirka 33 procent. En lille pille to gange om året.

Videofilmen er selvfølgelig en reklamefilm, dels for Unicef 's arbejde, men også for BASF's udvikling af det følsomme A-vitamin, så det kan stabiliseres, transporteres og sidst anvendes de steder, hvor der er behov for det. Men det gør ikke noget. BASF har et par små oplysende klip om deres laboratoriearbejde, det er det hele.

Filmen kan anvendes i undervisningen i biologi og samfundsfag. Her vises blandt andet sekvenser fra Asien og fra Peru og Bolivia. Her vises uendelig fattigdom, kvinder, der spreder kolort på sølle jorder, mænd og børn med primitive redskaber. Billederne vises uden ynk, de viser livsbetingelser, forskellige kulturer, og hvor umådeligt rige vi selv er - på materielle goder.

Det er en udmærket film, der fokuserer på A-vitaminet, men også på den mangfoldighed af problemer og uretfærdigheder, der stadig venter på at blive løst. A-vitamin er jo kun en lille del af et næsten uoverskueligt problemkompleks.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Vitamin A - en vej ud af skyggen

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS