Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Vil af med decentral løn

Arbejdstidsaftalen er det mest markante overenskomstmæssige brud med hele den New Public Management-tankegang, der har været opfattet som en af højere magter given naturlov for udviklingen i den offentlige sektor, sagde Anders Bondo og takkede KL’s forhandlere for deres personlige engagement

Foto: Michael Bo Rasmussen
John Villy Olsen
Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
Kay Astrup Christensen
Louise Knuth Pedersen
Maria Becher Trier
Maria Becher Trier Journalist
Miriam Lykke Schultz
Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
Thorkild Thejsen
Thorkild Thejsen Tidligere chefredaktør
Tonny Hansen
Start debatten
6. oktober 2009, kl. 02:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Løn skal forhandles centralt. Sådan lød budskabet endnu en gang fra DLF's kongres, da man behandlede afsnittet om overenskomstforhold i formandens beretning. Det var Niels Kjeldsen fra Ballerup Lærerforening, der ønskede at høre mere om hovedstyrelsens holdning til decentrale lønforhandlinger ved overenskomsten i 2011.

Undervisere nr. 10 2009

»I overenskomsten fik vi lagt 1,25 procent af de centrale midler ud til decentrale forhandlinger. Det er ikke min opfattelse, at det var vores strategi. Jeg ved ikke, om det var hovedstyrelsens«, sagde han og henviste til sidste års overenskomst.

DLF-formand Anders Bondo Christensen sagde, at han helst havde set, at alle lønmidler blev forhandlet centralt. Han synes, at den strategi, som DLF havde lagt i forbindelse med forhandlingerne om løn i sidste års overenskomst, ikke var optimal.

»Jeg er godt klar over, at vi ikke fra centralt hold fik øremærket pengene. Men helt ærligt så har jeg ikke oplevet, at det har voldt de store problemer at få anvendt de 1,25 procent. Vi står over for en udfordring ved Overenskomst 11. Hvad er det for en strategi, vi vil lægge der? Hvordan vil vi komme igennem med et centralt aftalt lønforløb, som er vores udgangspunkt?« spurgte han.

Ane Søegaard fra Frederiksberg Kommunelærerforening fortalte om børnehaveklasseledernes ønske om at få samme tid til opgaverne, som lærerne har.

Anders Bondo ville ikke love, at man ved overenskomstforhandlingerne i 2011 kan udligne forskellen mellem børnehaveklasseledere og lærere.

»Hvis man skal løfte børnehaveklasselederne op på samme niveau inden for en resurseneutral model, så er udgangspunktet selvfølgelig, at man må finde resurserne et andet sted. Der var ingen, der ønskede, at vi i forbindelse med Overenskomst 08 skulle bruge lønmidler til at løfte arbejdstidsaftalen«, sagde Anders Bondo og fortalte, at DLF fortsat vil kæmpe for at forbedre børnehaveklasseledernes forhold. |

Hvis jeg var lærer .

». skulle man kunne gå ned i kælderen, hvis man ville være alene. Med et lille bord og fjernsyn«

Pige i 1. klasse

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Vil af med decentral løn

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS