Ifølge tv-stationen ser det lige nu ud til, at forslaget har opbakning fra Venstre, Radikale Venstre, Dansk Folkeparti, Konservative og løsgænger Simon Emil Ammitzbøll-Bille – i alt 89 folketingsmedlemmer. Der mangler altså én stemme.
"Vi synes, der er et behov for en ny type lærer, som i højere grad er med til at skabe dannelse og være forbillederne for eleverne. Vi har behov for nogen, der kan give eleverne dybde og faglighed på samme tid", siger Kristian Jensen, tidligere næstformand for Venstre, om 'den frie læreruddannelse' i Herning.
De nærmeste læreruddannelsessteder er professionshøjskolens Vias uddannelser i Silkeborg og Nr. Nissum. Der findes i dag en fri læreruddannelse i Ollerup på Fyn.
Forsknings- og udviklingsminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) har netop nedsat en gruppe, der skal arbejde på ændringerne af den nuværende læreruddannelse, og det anerkender gruppen bag beslutningsforslaget.
"Det ændrer imidlertid ikke ved behovet for at kunne lave en ny, fri læreruddannelse med henblik på at gøre uddannelsesmulighederne mere mangfoldige og samtidig styrke uddannelsen af lærere med fokus på kompetence og dannelse", siger de.
Artiklen er opdateret kl. 7.37, red.
Vil åbne alternativ læreruddannelse i Herning
Vi har lavet en ny flot platform. Desværre kunne vi ikke flytte de gamle profiler, så hvis du vil kommentere en artikel, skal du oprette en profil. Og er du ny i debatten – så velkommen til. Tjek eventuelt vores retningslinjer for debatten.
Tak fordi du deltager.