Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Videncenter: Selvfølgelig kan lærerne finde arbejde

UC Syd forsøger i en pressemeddelelse at tilbagevise 'skrækhistorien' om ledighed blandt nyuddannede lærere. Et af formålene er at forhindre, at de nuværende lærerstuderende bliver nervøse for deres fremtidige jobsituation.

Peter Riddersborg
2 kommentarer
24. september 2009, kl. 09:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

2 kommentarer

"Skrækhistorien holder ikke", står der i en pressemeddelelse fra Videncenter for læremidler og evaluering ved UC Syd. Meddelelsen henviser til resultatet af en undersøgelse af jobsituationen for de nyuddannede fra læreruddannelsen i Haderslev, som 42,3 procent af dimittenderne har besvaret. I undersøgelsen svarer 96,2 procent, at de allerede har fået job, og det viser ifølge pressemeddelelsen, at rygterne om nyuddannede læreres arbejdsløshed er overdrevne - i hvert fald hvad angår region Syddanmark.

Nyhed fra UC Syd: Selvfølgelig kan lærerne findearbejde!

"Det er for at give et nuanceret billede af, at der altså også er nogle, der kan få job. Så mange ledige er der jo trods alt heller ikke", siger adjunkt ved Videncenter for læremidler og evaluering Christina Hvas Andersen, som har stået for undersøgelsen og det efterfølgende budskab i UC Syds pressemeddelelse.

Hun fortæller, at UC Syd har været urolig for, hvordan de lærerstuderende ville håndtere historierne om ledighed blandt nyuddannede.

"Fra læreruddannelsen ved UC Syd begyndte de at blive lidt bekymrede for nogle af de historier, der cirkulerede, så det handler om, at de studerende ikke behøver føle sig utrygge ved den situation, der bliver tegnet op i forhold til andre regioner, fordi det måske forholder sig anderledes for lige netop deres region".

Ledige lærere skal være mere fleksible

Når pressemeddelelsen angiver, at lærerne selvfølgelig kan få arbejde, er det derfor primært henvendt til nuværende og kommende lærerstuderende i Region Syddanmark. Christina Hvas Andersen mener dog også, at ledige lærere i resten af landet kan bruge historien til noget.

"Det handler om, at man skal være lidt mere fleksibel i forhold til, hvor man søger job", siger hun, men vil dog ikke anbefale alle ledige lærere at flytte til region Syddanmark.

"Men de kan jo godt overveje at flytte lidt uden for den kommune, de nu engang bor i, og se lidt på de muligheder, der er andre steder i landet".

2 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Videncenter: Selvfølgelig kan lærerne finde arbejde

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS