Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Velfærdssamfundet skal sikres

DLF opfordrer regering og folketing til at give kommunerne økonomisk mulighed for at sikre velfærd for alle samfundsgrupper

Helle Lauritsen
Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
Maria Becher Trier
Maria Becher Trier Journalist
Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
Signe Lukowski
Start debatten
20. oktober 2006, kl. 02:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

»Hvis stat, amter og kommuner ikke får flere penge, men økonomien fortsat vokser, vil den private sektor løbe fra den offentlige sektor. Det tager tid, før effekten slår igennem. Men efter ti år vil den offentlige sektor kun være øget med fem procent, mens den private er blevet 20 procent større. Så opstår et nyt Danmark«.

Folkeskolen nr. 42 2006

Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen i Børsen februar 2004

Den udvikling ønsker vi ikke.

Fortsætter den igangsatte udvikling, risikerer vi, at folkeskolen ophører med at være skolen for det store flertal. En større del af forældrene vil vælge selv at betale for et bedre tilbud, fordi folkeskolens værdier undergraves, og rammerne konstant forringes.

Den fælles folkeskole er en forudsætning for sammenhængskraften, dynamikken og den demokratiske udvikling i det danske samfund. Det er afgørende elementer for den enkelte borger og for Danmarks muligheder i den globale virkelighed.

Det danske samfund har aldrig været rigere. En god og velfungerende offentlig sektor er afgørende for samfundets mulighed for fortsat at skabe udvikling, tryghed og velfærd for alle. Danmarks Lærerforening opfordrer derfor regeringen og Folketinget til at give kommunerne økonomisk mulighed for at sikre velfærd for alle samfundsgrupper.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Velfærdssamfundet skal sikres

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS