Tolkiens fantastiske univers kan give meget andet sjov end den umiddelbare læseoplevelse. Mange af de fantastiske elementer, bipersoner og sidehistorier kan blive genstand for både hyggesnak og dybsindige analyser om alt fra de enkelte figurers karaktertræk til forskellen mellem elversprog og finsk.
Sådanne gerne uautoriserede som her udenomsværker kan være gode at få forstand af, og dermed øge læseoplevelsen. Denne bog synes jeg nu ikke kan bruges til andet end at demonstrere sin udenadslære. Enten kender man svarene på et større eller mindre antal af de 1.200 spørgsmål, eller også gør man ikke. Der er ikke lagt op til dialog eller yderligere forklaringer.
Der skal nok være et par dedikerede nørder på hver skole, der vil synes, det er sjovt at høre hinanden i lektien i denne bog. Selv vil jeg til enhver tid foretrække at spille bilkort med drengene fra 2. klasse.
Ved du alt om Ringenes Herre?
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.