Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Unge har svært ved at tale om porno

Signe Lukowski
Start debatten
29. september 2006, kl. 02:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

En ny nordisk fællesundersøgelse af unges pornografiforbrug konkluderer, at 99 procent af alle teenagedrenge og 86 procent af pigerne har set porno en eller flere gange, men de er ikke ret gode til at tale med voksne om det. Lærer Bo Kristensen fra Katrinedals Skole i Vanløse underviser i seksualvejledning, og han kan godt mærke, at det er et svært emne at tale om.

Folkeskolen nr. 39 2006

Taler du med dine elever om pornografi?

»Når det handler om følelser og porno, så synes de tit, at det er lidt kikset at snakke med læreren om det. I stedet laver vi nogle øvelser, hvor de selv sidder og stiller hinanden spørgsmål. Drengene stiller spørgsmål til pigerne og omvendt. Og så er der en talsmand for hver gruppe, som siger noget«.

Synes du, det er vigtigt at snakke om pornografi i undervisningen?

»Jeg synes egentlig, at det først og fremmest er forældrenes ansvar, men det kan selvfølgelig godt være svært, fordi man skal tale om nogle ting, som kan være lidt pinlige. Der kunne skolen måske være et frirum, hvor man kunne tale om det, men der kender man jo også hinanden og ses hver dag. Måske skal de i stedet have information fra rådgivningslinjer, hvor de kan være anonyme«.

Hvordan reagerer de, når du tager emnet op?

»Det er helt klart nemmest, når eleverne selv spontant begynder at snakke om det, fordi de er faldet over et eller andet. Men det er svært at få en seriøs diskussion i gang, fordi eleverne er så forskellige. Der er nogle, som hurtigt bliver meget bramfrie, mens andre går helt i et med tapetet«.

sil@dlf.org

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Unge har svært ved at tale om porno

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS