Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Undervisningsmateriale om valget klar

Endnu en udbyder af netnyheder til brug til brug i undervisningen melder sig på banen. Et samarbejde mellem Berlingske Tidende og skolebogsforlaget Alinea er fremskyndet, så skolerne kan tage et tema om folketingsvalget i brug.

Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
Start debatten
27. januar 2005, kl. 10:36

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Bag www.temanyt.dk står skolebogsforlaget Alinea samt Berlingske Tidende og e-learningfirmaet IMS Learning. Ambitionen er at udvikle mindst otte aktuelle temaer årligt i takt med, at vigtige begivenheder opstår. Temanyt er testet af 128 klasser til brug i samfundsfag, dansk og historie i de ældste klasser. Ideen er, at skolerne køber en årslicens og dermed får adgang til artikler fra Berlingske om aktuelle temaer bearbejdet til brug i skolen af redaktører fra Alinea, som skriver lærervejledninger, elevsider og forklaringer på svære udtryk i artiklerne.

"Vi har store forventninger til disse bearbejdede nyheder, målrettet eleverne. I 2005 har unge slet ikke den samme tradition som tidligere for at læse aviser og følge nyheder på tv. Ambitionen er at tilbyde lærerne bedre værktøjer til at rette op på denne både pædagogiske og demokratiske ubalance", siger direktør Ebbe Dam Nielsen, Alinea.

"Måske får Temanyt størst opmærksomhed ved de dramatiske nyheder som valg, terror og naturkatastrofer. Men det er jo også netop ved disse lejligheder, at unge hidtil har manglet perspektiv og dybde i deres forståelse", siger chefredaktør på Berlingske, Lars Poulsen.

Foreløbig ligger der foruden Folketingsvalget blandt andet temaer om flodbølgen i Sydøstasien, unges druk og H.C. Andersen på www.temanyt.dk

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Undervisningsmateriale om valget klar

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS