Afgangsklasserne mister i gennemsnit 4,6 lektioner om dagen under lockouten, og det bringer minimumstimetallet i fare på flere skoler. For mindre klasser kan de tabte timer indhentes i efterfølgende skoleår, men den mulighed har afgangsklasserne ikke.
Formanden for Skolelederforeningen, Anders Balle, nævner det som en mulighed, at lærerne kan arbejde ekstra for at garantere afgangsklasserne deres timer.
"For lærerne kommer det til at betyde, at de skal have noget overarbejde eller ekstra timer. Man kan også udvide skoledagene eller tage nogle lørdage i brug", siger formand Anders Balle. Vilkår for ekstraarbejde Hvis ekstraarbejde i eksempelvis weekender bliver en realitet er der ifølge DLF's sekretariat flere muligheder for afvikling. Overenskomstansatte lærere på A08 kan arbejde i weekender, så længe de ikke overskrider 209 arbejdsdage. Skoledagene tæller typisk 200 dage, og de sidste ni dage, der normalt bruges til planlægning, kurser og lignende kan inddrages til ekstra undervisning af eleverne, hvis de ikke allerede er brugt.
Dette gælder også for de lærere, der arbejder under A05, men hvis den gruppe lærere skal arbejde på eksempelvis en lørdag, skal det udløse en frigørelse af en anden arbejdsdag udenfor ferieperioden.
Ansatte skal udføre det arbejde, de bliver bedt om, men der skal være hjemmel for det i forhold til den årlige normering af arbejdsdage og for ansatte, der arbejder under A05 skal der være mulighed for frigørelse af arbejdsdage. KL: op til den enkelte kommune Ifølge KL er det op til de enkelte kommuner, hvordan de tabte timer skal erstattes. De opfordrer kommunerne til at erstatte så mange af de tabte timer som muligt.
"Vi rådgiver kommunerne til at registrere det tabte i forhold til minimumsantallet, så de kan se, hvor meget de kan nå at kompensere for, når konflikten er slut. Til den tid skal kommunerne gøre alt, hvad de kan for at kompensere for de tabte timer. Hvordan det kommer til at foregå, er op til den enkelte kommune", siger afdelingschef i KL, Lene Møller.
Uklarhed om ekstra arbejde efter lockout
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.