Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Uddannelsesminister Søren Pind går af

Der bliver regeringsrokade i morgen onsdag, oplyser statsminister Lars Løkke Rasmussen, efter at uddannelsesminister Søren Pind (V) i dag har meddelt, at han stopper som minister, og også Esben Lunde Larsen stopper som miljø- og fødevareminister.

Søren Pind fotograferet, da han afløste Ulla Tørnæs som uddannelsesminister i 2016.

Foto: Emilie Palm Olesen
Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
1 kommentar
1. maj 2018, kl. 20:44

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

1 kommentar

Uddannelsesministeren: Mere fokus på dannelse i uddannelserne

Berlingske

"Jeg føler mig tømt. Jeg har kæmpet med hver en fiber i min krop for dét, jeg troede på i alle år. Jeg har brugt enorme kræfter på det, og jeg mangler den sidste sultne energi", forklarer Søren Pind i et interview til Berlingske.

Han fortæller, at erkendelsen kom, da han sidste år inspireret af Frankrigs præsident Emmanuel Macron puslede Søren Pind med planer at etablere en en slags tænketank bestående af professorer, højskoleforstandere og erhvervsfolk til at understøtte politikudviklingen i Venstre.

"Jeg opdagede, efter at jeg havde snakket med en masse mennesker, som alle sagde ja, at jeg ikke havde energien til at gennemføre det", fortæller han.

Søren Pind blev forsknings- og uddannelsesminister i 2016 efter halvandet år på justitsministerposten. Han har tidligere været bygge- og teknikborgmester i København, udviklingsminister og integrationsminister.

Læreruddannelsen evalueret: Minister vil låse de studerendes bachelorprojekter til undervisningsfagene

1 kommentar
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Uddannelsesminister Søren Pind går af

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS