Det er væsentligt at kende til elevernes oplevelse af problemfelter, så man kan hjælpe den enkelte til fornyet inspiration i tilegnelsen af fremmedsproget. Her er, midt i en krisetid, en seriøs og sober bog, der omhandler flere fremmedsprog. Stærke sproglige og kulturelle kompetencer burde hjælpe med til at gøre sig gældende i en internationaliseret verden. Denne konstatering har åbenbart ikke for alvor gjort sig gældende i diverse politikeres opfattelse. Ovennævnte udgivelse er klar og tydelig. Samtidig er den en inspirerende læsning at forholde sig til. Hvorfor? Bogen giver et overblik over fremmedsprogene tysk og fransk fra begyndelsen af grundskoleforløbet til sidste del - her universitetet.
Det er for læseren spændende at følge fagene fra start til slut. Fælles Mål, læreplaner og studieordninger, i en overskuelig form, giver os mulighed for at følge med i sprogenes udvikling. Det væsentligste omdrejningspunkt for eleverne er tydeligvis deres holdning til at opnå en aktiv sprogfærdighed på alle niveauer. Det tydeliggøres i spørgeskemaer, hvori der fra forfatternes side stilles enkle, klare, åbne spørgsmål. Det er iøjnefaldende, at elever har svært ved at finde strategier, der letter tilnærmelsen til andet fremmedsprog. Ligeledes er det tydeligvis svært for den overvejende del af eleverne at få et fornuftigt forhold til grammatikken, så den ikke kommer til at fremstå som en klods om benet.
Udgivelsen skaber forståelse for, hvordan tysk og fransk opleves af både lærer og elev. I bogen gøres der tydeligt rede for, hvad der har været spurgt til, og efterfølgende hvilke svarmuligheder man har kunnet læse ud af diverse spørgeskemaer. Svarene kan helt sikkert være en god inspiration til overvejelse hos den enkelte lærer. Det samme gælder drøftelser blandt kolleger i diverse faggrupper. I bogen fremstår sammenhængen mellem overgangene på tydelig vis.
I andet fremmedsprogs krisetider er det befriende at læse, hvad der er væsentligt for elever og lærere inden for det givne lovgrundlag. Bogen kan ligeledes tænkes at være til inspiration for ansvarlige politikere.Efter aftale med udgiver og forfattere er kapitel 14 "Konklusioner" og kapitel 15 "Anbefalinger og inspiration" lagt ud på folkeskolen.dk. Disse to kapitler fremstår som en inspiration til yderligere fordybelse. Læs selv bogen og bliv klog på meget mere end ovennævnte. Udgivelsen bør helt klart indgå i debatten om valget af andet fremmedsprog.
""
Tysk og fransk fra grundskole til universitet
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.