"Vi gruer jo i sekretariatet, hver gang vi nærmer os den 1.", siger formanden for Københavns Lærerforening og de kommunalt ansattes fællesrepræsentation, Jan Trojaborg.
"Ikke alene bliver gamle fejl gentaget, men der opstår hele tiden nye - de er meget kreative. Vi søger hele tiden efter et system i galskaben, og vi kan da også finde nogle mønstre, men vi har slet ikke resurser til at gå ind i hver eneste ansattes løn. Det bedste man kan sige om Accenture, er at firmaet har formået at aktivere en masse mennesker, så både tillidsrepræsentanter og skoleledere ved en hel del om lærernes løntillæg nu!".
Ud over, at der i en lang række tilfælde udbetales for lidt i løn, bliver der også ind i mellem udbetalt for meget i løn, men forvaltningerne får ingen debitoroversigter og det betyder store tab for kommunen, konstaterer Københavns og Frederiksbergs Fællesrepræsentation. Institutioner med lønsumsstyring får enten ingen eller helt uoverskuelige økonomioversigter og kan derfor ikke styre lønudviklingen. Accenture kan ikke levere relevante oplysninger om de ansattes ferieforhold. Lønsedlerne er uigennemskuelige. Accenture giver meget begrænsede tilbagemeldinger på forvaltningernes fejlmeddelelser, og der ligger fortsat 4.700 ubehandlede henvendelser fra forvaltningerne, vurderer KFF.
Jan Trojaborg erkender, at der også sker tastefejl på forvaltningen:
"De kommunale løn- og personalemedarbejdere er så overbebyrdede", siger Jan Trojaborg og gentager, at de faglige organisationer er helt indstillet på, at overgangen til en ny leverandør vil give endnu en overgangsperiode med problemer - bare Accenture bliver afskediget. Økonomiudvalget skal på tirsdag 26. april udarbejde en indstilling med henblik på Borgerrepræsentationens endelige stillingtagen torsdag.
Trojaborg: Nu er det nok - fyr Accenture
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.