Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Trends på vej: Gamification og data om eleverne

De skandinaviske lande er i fuld gang med selvrettende test og eksaminer på computer, og blandt de næste trends er mere spilbaseret læring og brug af data om de enkelte elever. Det viser en ny rapport, som offentliggøres på Bett-messen i London i dag.

De kommende års it-trends i skandinaviske skoler

Foto: Kilde: 2015 NMC Technology Outlook - Scandinavian Schools
Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
Start debatten
23. januar 2015, kl. 08:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Data på den enkelte elev fremover vil blive brugt langt mere i læringssammenhænge, det såkaldte learning analytics. Her kan man for eksempel analysere den enkelte elevs testresultater for tidligere at kunne sætte ind, hvis eleven har brug for understøttelse i bestemte fag. Dermed kan data bruges til i højere grad at differentiere undervisningen", skriver Undervisningsministeriet i en pressemeddelelse om rapporten '2015 NMC Technology Outlook for Scandinavian Schools'. - se hele rapporten via linket til højre.

2015 NMC Technology Outlook for ScandinavianSchools

"Vi ved, at it understøtter elevernes læring og motivation. Derfor er en bedre anvendelse af it og digitale læremidler i undervisningen en central del af den nye folkeskole. Vi skal lade os inspirere af de andre nordiske lande og bruge den nye viden, vi her har fået, til at styrke indsatsen, så endnu flere lærere i fremtiden anvender digitale læremidler og data som en naturlig del af deres undervisning og arbejde med eleverne," siger undervisningsminister Christine Antorini.



Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Trends på vej: Gamification og data om eleverne

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS