Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Tre seminarier har fået flere ansøgere med førsteprioritet

Alle professionshøjskoler kan notere et fald i det totale antal kvote 2- ansøgninger til læreruddannelsen. Hos nogle seminarier er der tale om en halvering. Tre skiller sig dog ud og har fremgang i antallet af ansøgere med førsteprioritet.

Henrik Stanek
Henrik Stanek Freelancejournalist
Start debatten
25. marts 2008, kl. 12:15

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

De tre seminarier er N. Zahle i København, Skårup på Fyn og Nr. Nissum i Nordvestjylland.

Ansøgertal til de enkelteseminarier

Hos N. Zahle er det samlede ansøgertal i kvote 2 faldet fra 420 i 2007 til 394 i år. Men blandt ansøgere med læreruddannelsen som førsteprioritet er der en fremgang fra 147 til 168.

"Tallene er små, men en forklaring må være, at vi har mange aktive studerende i øjeblikket, og de går måske rundt og fortæller, at der er et godt studiemiljø på Zahle", siger uddannelseschef Lis Madsen.

Hun giver de studerende en stor del af æren for fremgangen. Men seminariet har selv skubbet på for at få studiemiljøet sat på dagsordenen.

"Vi har indkaldt de studerende til møder om, hvad vi kunne gøre, så det ville blive bedre at gå på Zahle. Vi har blandt andet shinet kantineområdet op i samarbejde med de studerende, og de har stået for udsmykningen. Vi har også udstyret dem med nøglekort, så de har adgang til vores faciliteter døgnet rundt", siger Lis Madsen.

Ledelsens moralske opbakning smittede af på to åbent hus arrangementer, seminariet har holdt for potentielle lærerstuderende.

"Formanden for De Studerendes Råd holdt et flot oplæg, og vinderen af vores interne melodi grand prix spillede. Det virker mere overbevisende, når studerende fortæller, hvordan det er at gå på Zahle, end når vi gør det", siger Lis Madsen.

Ansøgere fra hele landet

Nr. Nissum holder med 43 ansøgere stort set skansen fra sidste års 47. Trods tilbagegangen er antallet af førsteprioriteter steget med tre til i alt 37.

"Ansøgere med førsteprioritet vil være lærere, og de søger ind hos os, fordi de ved, hvad vi står for", siger konstitueret rektor Svend Aage Povlsgaard.

Fremgangen kan skyldes, at seminariet både tilbyder en traditionel og en netbaseret uddannelse, mener han.

"Ansøgere til den matrikelbårne uddannelse kommer primært fra det gamle Ringkøbing Amt, mens vi får ansøgere fra hele landet til den netbaserede. Vi har blandt andet fået en fra Frederiksberg. En tredjedel af vores studerende læser via nettet, og vi har fået et godt ry for formen", siger Svend Aage Povlsgaard.

Han peger også på, at seminariet har skabt et godt koncept for den traditionelle uddannelsesform.

"I den nye læreruddannelse læser de studerende stort set kun et fag ad gangen, så vi har indrettet ugen med tre studiedage til hvert fag med undervisningen, selvstændigt arbejde, gruppearbejde og fremlæggelse. Sammen med mødepligten er det med til at fastholde de studerende, vi får fat i. Det skal vi bygge videre på", siger Svend Aage Povlsgaard.

Mindre frafald giver dynamik

Også studierektor Jørgen Knudsen fra det tredje seminarium med fremgang, Skårup på Fyn, fremhæver seminariets koncept med et lille og overskueligt studiemiljø, hvor alle kender hinanden.

"Vi har altid været et lille seminarium, men i de senere år har vi gjort meget for at styrke studiemiljøet og bekæmpe frafaldet gennem vejledning og opfølgning på studerende, som er kommet bagud med at deltage i undervisningen. Mindre frafald giver dynamik, og vi har en gruppe aktive studerende, som gør en stor indsats for at markedsføre os. Det er den vigtigste forklaring bag fremgangen - at de studerende anbefaler os", siger Jørgen Knudsen, der kan notere en samlet tilbagegang fra 53 til 50 ansøgere, men en fremgang fra 30 til 38 ansøgere med læreruddannelsen som førsteprioritet.

Se tallene for de enkelte seminarier via linket til højre for denne artikel.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Tre seminarier har fået flere ansøgere med førsteprioritet

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS