Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Tilsynet med friskoler skal kortlægges

På baggrund af den senere tids mediekritik af det faglige niveau på en række muslimske friskoler vil Undervisningsministeriet nu systematisk kortlægge, hvordan det eksterne tilsyn med landets frie grundskoler foregår.

Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
Start debatten
30. oktober 2001, kl. 11:04

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"I den senere tid har der verseret en række historier om, at især de muslimske friskoler har svært ved at levere en undervisning, der står mål med folkeskolens. Jeg mener, det er urimeligt, at alle muslimske friskoler og hele den frie grundskolesektor bliver sat under mistanke, fordi en række tidligere lærere baseret på egne erfaringer har kritiseret nogle enkelte skoler", siger undervisningsminister Margrethe Vestager, der dels vil udokumenterede påstande til livs, dels er klar til at gribe ind over for skoler, hvor undervisningen ikke lever op til kravene.

I henhold til friskoleloven skal undervisningen i de frie grundskoler stå mål med, hvad der kræves i folkeskolen. Forældrene ved den enkelte skole vælger en person til at føre tilsyn med elevernes standpunkt i dansk, matematik og engelsk, eller de kan beslutte at overlade varetagelsen af tilsynet til kommunalbestyrelsen. Undervisningsministeren kan derudover beslutte at skærpe tilsynet med en skole, men det sker kun sjældent. I øjeblikket er fem skoler under særligt tilsyn.

Ministeriet beder nu de tilsynsførende ved samtlige frie grundskoler aflevere en bekrivelse af, hvordan det faktiske tilsyn udføres. Det skal ske inden udgangen af november, så ministeriet kan vurdere, om der er hold i rygterne om lemfældigt og/eller manglende tilsyn med nogle af skolerne. Ministeriet udsendte i august den første vejledning nogensinde i, hvordan vejledningen skal foregå. Det er den vejledning, som de tilsynsførende skal tage udgangspunkt i, når de nu skal rapportere til ministeriet.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Tilsynet med friskoler skal kortlægges

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS