Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Mindeord

Tidligere formand for skolelederne, Jens Færk, er død

Jens Færk var formand for skolelederne i Danmarks Lærerforening i en tid med to konfliktende skolelederforeninger og arbejdede utrætteligt for en genforening.

Byhus med skilt: Skolelederforeningen

Skolelederforeningen i København

Foto: Ramblersen (Creative Commons 4.0)
Anders Balle Tidligere formand for Skolelederforeningen
Poul Krogstrup Tidligere sekretariatsleder i Skolelederforeningen
Start debatten
10. november 2025, kl. 09:18
Start debatten

Det er med stor respekt og sorg, at vi mindes Jens Færk, der den 3.november sov stille ind i sit hjem efter længere tids sygdom. Jens Færk var en markant og dedikeret skoleleder, der gennem hele sit arbejdsliv viste en stærk passion for skoleverdenen, for dens lærere og ledere.

Jens blev uddannet lærer i 1972 og indledte sin karriere som engageret specialskolelærer på Lyngåskolen i Aarhus med en helt særlig interesse og flair for arbejdet med de mest udfordrede specialskoleelever.

To år senere flyttede Jens til Højvangskolen også i Aarhus Kommune, hvor han lykkedes med sit erklærede mål om at føre en klasse hele vejen fra 1. til 10. i dansk og matematik. og hvor han som lærerrådsformand blev en vigtig lokal drivkraft i udvikling og implementering af den helhedsorienterede folkeskole.

I 1985 blev Jens som 40-årig udnævnt til skoleinspektør på Skåde Skole, hvor han hurtigt viste sig som en engageret og udviklingsorienteret organisator og en respekteret skoleleder. Jens foretrak fra starten titlen som skoleleder frem for skoleinspektør. I sin tid som skoleleder udviklede han med stor ihærdighed Skåde skole fra en syv klasset skole til fuld overbygningsskole.

I 1998 trådte Jens Færk ind i en vigtig rolle som formand for Lederforeningen i Danmarks Lærerforening. Her viste han sit store engagement for skoleledernes interesser i en periode præget af konflikter mellem to rivaliserende skolelederforeninger: Lederforeningen i Danmarks Lærerforening og Danmarks Skolelederforening. Jens var tydelig i sin holdning: Han stod fast på, at skolelederne skulle have en samlet stemme, og han arbejdede utrætteligt for at skabe enighed og forening. Det var helt afgørende for Jens, at skolelederne også fremover blev der, hvor forhandlings- og aftaleretten var placeret i det organisatoriske system.

Det var derfor et vigtigt skridt at etablere et særligt Lederforum for alle uddannelsesledere i LC (Lærernes Centralorganisation), hvor Jens som første formand var med til at skabe en samlet stærk repræsentation for alle skoleledere. Det var et afgørende skridt på vejen mod enheden, og det var i høj grad Jens’ målrettede indsats, der gjorde det muligt.

I 2008 blev de to foreninger enige om at fusionere og den nye fælles forening, senere kendt som Skolelederforeningen, kunne se dagens lys. Jens valgte herefter at træde tilbage for at gå på pension.

Jens Færk var kendt for sin målrettethed, sin vedholdenhed og sin evne til at finde pragmatiske løsninger.

Han var i særlig grad kompromisløs, når det kom til valg af transportmiddel. Kørslen mellem Svejstrup og Kompagnistræde foregik i hans store skinnende Mercedes.

Jens’ personlighed og indsats har sat tydelige spor, og han efterlader et tomrum i alle os, der kendte ham. Vi takker ham for hans store bidrag til den danske skoleverden og for den inspiration, han har været for mange. Han vil blive husket med varme og respekt.

Æret være Jens Færks minde!

Poul Krogstrup og Anders Balle

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Tidligere formand for skolelederne, Jens Færk, er død

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS