I sidste opgave i læseprøven skulle eleverne understrege det ud af fire ord, der bedst passer ind i en sammenhæng. I den digitale version, som elever med særlige behov kan vælge at bruge i stedet for papirversionen, var understregningen byttet ud med afkrydsningsbokse. I tre tilfælde var det dog gået galt. Her stod som i papirversionen en parentes med fire ord på skærmen, adskilt af en bindestreg.
Skolerne har håndteret det
Problemet var dog ikke større, end at skolerne i langt de fleste tilfælde håndterede det ved at lade eleverne besvare opgaverne med analoge understregninger, efter den digitale besvarelse var printet ud, siger kontorchef Tine Bak fra Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen (tidligere Skolestyrelsen).
"Vi har fået maksimalt ti henvendelser fra skoler. Ellers har skolerne håndteret det fint selv", siger hun.
Ingen går glip af karakterpenge
På Ellebækskolen i Køge opdagede man imidlertid først problemet, efter eleverne havde forladt eksamenslokalet. Her havde flere elever ikke opfattet, at opgaverne uden afkrydsningsbokse også skulle besvares. De skal dog ifølge Tine Bak ikke være nervøse for karakterpengene.
"Kan man se, at eleven er længere i besvarelsen, men ikke har lavet de pågældende opgaver, så kan man tage højde for det ved bedømmelsen", siger hun.
"Det er blandt andet derfor, vi har omsætningstabeller og forcensur. Det er netop for at tage højde for den slags".
Teknisk fejl i specialelevers afgangsprøve
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.