Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Tanken om bonus for elevernes faglige præstationer breder sig

Hvis dine elever bliver dygtigere, får du mere i løn. Ideen om at belønne skoleledere efter elevernes faglige niveau dukkede op i København tidligere på ugen. Nu vil Venstre-rådmand Louise Gade indføre den samme model i Århus.

Henrik Stanek
Henrik Stanek Freelancejournalist
Start debatten
23. februar 2006, kl. 12:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Jeg har svært ved at tro, at skolelederne vil være skeptiske over for det her. Tværtimod vil de se det som en ekstra motivation til virkelig at gøre en forskel ude på skolerne til gavn for lærere og børn", siger hun til TV2 Østjylland.

I København står Socialdemokratiets skoleordfører, Jan Andreasen, bag forslaget. Han vil tegne fem-årige kontrakter med skolelederne, hvor der skal være klare del- og slutmål for, hvad de skal opnå på deres skoler.

Hvis for eksempel 40 procent af eleverne dumper i matematik, kan målet være at bringe det ned på 10 procent i løbet af fem år. Hvis det lykkes, kan skolelederen og de lærere, der har løftet opgaven, få tilbudt en højere løn. Omvendt risikerer skolelederen at miste sit job, hvis han ikke opfylder målene, lyder den socialdemokratiske tankegang.

På Christiansborg blander Socialdemokratiets skoleordfører, Christine Antorini, sig ikke i, hvordan skoleledernes løn bliver skruet sammen i den enkelte kommune. Det er et lokalt spørgsmål. Men partiet går ind for, at skoleledere i højere grad bliver ansat på åremål.

"Det giver mulighed for at fastsætte nogle overordnede mål for, hvordan den enkelte skole skal udvikles, og det vil føre til en masse god skoleledelse. Samtidig kan skolelederen opnå 25 til 30 procent mere i løn på grund af den mere usikre ansættelsesform", siger Christine Antorini.

For kommunen har modellen den fordel, at den til sidst skal evaluere, om skolelederen har løftet opgaven.

"Har han det, er der basis for en ny kontrakt med et nyt lønløft. Ellers må kommunen ansætte en bedre skoleleder", siger Christine Antorini.

Det er for snævert at aflønne skoleledere efter elevernes præstationer ved afgangsprøven, siger Jens Færk, formand for Lederforeningen, til TV2 Østjylland. Men i Århus fastholder børnerådmand Louise Gade, at elevernes faglige præstationer er et af de områder, skolelederne skal måles på. Hun vil dog først tage en grundig snak med byens skoleledere, før hun går videre med ideen.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Tanken om bonus for elevernes faglige præstationer breder sig

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS