For kvinderne er det især det psykisk-sociale arbejdsmiljø i skolen, de er ved at køre træt i. Tallene svarer til, at 66.000 lærere i grundskole og gymnasium, heraf 49.000 læreruddannede, der mindst én gang i løbet af de seneste 12 måneder alvorligt har overvejet at finde et job uden for skolen. Andelen, der gerne vil væk, er højere blandt mænd end blandt kvinder.
Statistiska Sentralbyrån har også spurgt et repræsentativt udvalg af eks-lærere om, hvad der skal til for at få dem tilbage til skolen. Undersøgelsen viser et potentiale på 17.800 læreruddannede, heraf 6200 af det eftertragtede hankøn, som er åbne over for at arbejde i skolen. Af dem er 7600 klar til at undervise uden forbehold, 2500 kunne tænke sig kortvarige vikariater, og 7700 vil gerne undervise i skolen, hvis der sker nogle forandringer. Seks ud af ti angiver, at det er lønnen, der skal have et nyk opad, hvis de skal vende tilbage.
Fire ud af ti har forladt skolen, fordi de har fået andet arbejde, og for andre har årsagen været, at deres ansættelse som lærer ikke blev forlænget. Men også her angiver 27 procent af mændene lønnen som årsagen til, at de forlod skolen, mens det kun gælder 13 procent af kvinderne. Det store flertal af eks-lærere synes, de har fået et bedre arbejdsindhold, efter at de har forladt skolen. Lønnen blev bedre for 71 procent af mændene og 53 procent af kvinderne. Ni ud af ti fortæller i øvrigt, at de har haft stor gavn af læreruddannelsen i deres nye job.
Sverige: Lønnen får mænd til at søge væk fra skolen
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.