Børn skal møde få voksne. De skal opleve en helhed i deres dag. Og de skal føle sig trygge.
Sådan lød argumenterne, da Aalborg Kommune for nogle år siden indførte samlet indskoling efter en lang debat. Diskussionerne endte med en aftale om, at pædagoger fra skolefritidsordningen Det Udvidede Samarbejde, DUS'en, skal deltage i undervisningen i den samlede indskoling og i børnehaveklasserne. Men det har vist sig at være svært at organisere.
- Det er næsten umuligt at skabe et samarbejde, fordi det ikke er de samme pædagoger, der deltager fra gang til gang. Samtidig er det uklart, hvad de skal lave. Lærerne skal planlægge, gennemføre og evaluere undervisningen, men hvilke opgaver har pædagogerne? Det er ikke præciseret, siger Dorthe Møller, formand for Aalborg Lærerforening.
Hun ser hellere, at kommunen bruger ressourcerne på flere lærere til indskolingen. Men det kan ikke umiddelbart lade sig gøre.
- Hvis pædagogerne ikke skal være med i skolen, får kommunen svært ved at skaffe timer nok til dem, siger Dorthe Møller.
I alt er der afsat 120 timer til den samlede indskoling. Men det er ikke nok til at sikre pædagogerne fuld arbejdstid. Derfor skal de i løbet af skoleåret have 602 såkaldte overlapningstimer i hver børnehaveklasse. På den måde bliver der også timer til pædagogerne om formiddagen, når børnene er i skole.
Der er dog ikke tale om en forbedring, fordi der ikke er afsat tid nok til, at der kan være en pædagog til stede i børnehaveklassen hver dag. Tidligere udløste barn nummer 23 en uddannet pædagog, der så blev tilknyttet den pågældende klasse som assistent.
stan
Svært at samarbejde
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.