Matematik på engelsk udfordrer både lærer og elever
I dag er der fem lærere knyttet til Go Global, og det er både danske og udenlandske lærere. Nogle af lærerne var på skolen i forvejen, mens andre er hentet udefra, fortæller udskolingsleder Frederikke Faurschou.
»Det kan være svært at rekruttere de rette lærere, fordi lærerne både skal være sprogkyndige og have undervisningskompetence i naturfag. Men det er slet ikke umuligt. Vi har også interne kræfter, vi har kunnet trække på, hvor nogle af lærerne har fået pirret interessen og er blevet kørt i stilling til at kunne undervise på Go Global-linjen«, siger Frederikke Faurschou.
»Når vi har haft ansatte, der er kommet fra for eksempel en amerikansk skolekultur og med amerikansk som modersmål, så skal der arbejdes for, at de kan indgå i en dansk skolekultur. De skal lære, hvordan vi arbejder relationelt og flere andre ting. Der oplever vi kultursammenstød. Det kræver en ekstra indsats at få dem pejlet i retning af, hvordan vi laver folkeskole i Danmark«, siger hun.
Svært at integrere og rekruttere lærere
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.