Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Sværere at komme på hf fra 10. klasse

Skriftlig eksamen i tysk og engelsk. Sådan bliver kravene til elever fra 10. klasse, som vil på hf. Det fremgår af de optagelsesregler, som er ved at blive udarbejdet i forbindelse med gymnasiereformen.

Jakob Rom Johansen
Start debatten
4. november 2004, kl. 11:28

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Vil man derimod på hf direkte fra 9. klasse slipper man for kravet om skriftlig afgangsprøve i de to fag. I stedet kan man nøjes med en optagelsessamtale, sammen med sit eksamensbevis.

Hf bevares på A-niveau

Det vil gøre det sværere at komme på hf fra 10. klasse, og et brud på gymnasieforliget, som blev nået efter lange forhandlinger i 2003, mener Socialdemokraterne og SF.

"Enten er det en fejl, eller også er det fordi regeringen bevidst ønsker at stramme kravene til 10. klasse for at gøre det uattraktivt. Det har jo længe været en stor sag for regeringen at få nedbragt antallet af unge i 10. klasse", siger Carsten Hansen (S) til Politiken.

Også formanden for Gymnasieskolernes Lærerforening Gorm Leschly undrer sig.

"Det ligner et forsøg på at underminere intentionen med reformen. Når man får at vide som ungt menneske, at det er sværere at komme på hf via 10. klasse og mere besværligt, så vil man gå via optagelsessamtale via 9. klasse", siger han.

Undervisningsminister Ulla Tørnæs afviser at der er tale om en fejl, og siger at aftalen var, at fagligheden i 10. klasse skulle styrkes. Hun vil dog alligevel drøfte problemstillingen med forligspartierne.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Sværere at komme på hf fra 10. klasse

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS