Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Prisvinder

Superhelt-lærer vinder pris

Michelle Leth Malmstrøm har succes med noget, mange lærere kæmper med. Hun vækker elevernes læselyst og får dem til at holde fast i den. Hun er årets vinder af Politikens Undervisningspris.

"Med sin store passion for bøger og læsning har hun simpelthen formået at gøre børnene interesseret i undervisningen", står der i en af indstillingerne, som forældre har sendt til Politiken.

Foto: Politiken/Janus Engel
Maria Becher Trier
Maria Becher Trier Journalist
Start debatten
20. november 2024, kl. 06:30
Start debatten

”Books are magic”.

Ordene stod på et skilt i en bogbutik i Brooklyn. Michelle Leth Malmstrøm så det, da hun var på sommerferie med sin familie i New York. Skiltet vækkede hendes superkræfter som lærer.

”Jeg tænkte, dér var den. Det var et kort, enkelt slogan”, siger Michelle Leth Malmstrøm (44) i et stort interview, hun gav til Politiken, da hun blev indstillet til Politikens Undervisningspris.

Da hun efter sommerferien overtog klasselærerrollen i 6.c på Kastrupgårdsskolen på Amager i København, mødte hun første gang klassen i lyseblå bukser og en T-shirt, hvor ordene fra bogbutikken var skrevet med skrift, som var det fra en tegneserie.

I sit superheltekostume gik hun ind i klassen med en bog i hånden. Da hun åbnede bogen, pustede hun glimmer fra papirsiderne ud over klassen.

Eleverne var ikke i tvivl. Deres nye lærer mente de ord, der stod trykt hen over hendes bryst: Bøger er magiske.

Fem forældre til elever i den klasse, som i dag er 7.C, har indstillet Michelle Leth Malmstrøm til prisen.

Politiken uddeler i år tre priser til lærere i grundskolen. Alle priserne går i i år til folkeskolelærere.

Hovedpris: Michelle Leth Malmstrøm, Kastrupgårdsskolen, Tårnby Kommune

Særpris: Majken Zahle, Gladsaxe Skole, Gladsaxe Kommune

Særpris: Boesagerskolen, Egedal Kommune

"Med sin store passion for bøger og læsning har hun simpelthen formået at gøre børnene interesseret i undervisningen", står der i en af indstillingerne.

Forældrene beskriver, at klassen var præget af uro og mange konflikter, inden Michelle Leth Malmstrøm kom til. I dag er deres oplevelse, at konflikterne stort set er forsvundet, og det faglige niveau er blevet løftet.

For Michelle Leth Malmstrøm gør hendes superheltekræfter gavn, når eleverne får aha-oplevelser. Det gælder om at gøre noget af det, som før var svært eller kedelig spændende for eleverne

”Jeg tror på, at hvis du fortæller om noget, du brænder for, så brænder du også igennem”, siger hun til Politiken.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Superhelt-lærer vinder pris

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS