Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Studerende: For nemt at blive lærer

Ifølge en intern undersøgelse på Læreruddannelsen Zahle vil de studerende hellere end gerne engagere sig mere i studiet. Men det kræver, at der bliver stillet højere krav til dem. Læreruddannelsen er i dag ikke udfordrende nok, lyder det.

Christian Grunert
Start debatten
10. august 2011, kl. 17:15

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Set med vore briller er det da enormt positivt at høre, at de studerende er ambitiøse og gerne vil udfordres noget mere", siger Lis Madsen, der er uddannelsesleder på Læreruddannelsen Zahle.

På Læreruddannelsen Zahle blev de studerende før sommerferien bedt om at diskutere undervisningsformer og undervisningsmiljø på deres respektive hold. Gennem holdrepræsentanter, fra de knap 14 hold der deltog, blev forslag og krav forelagt et udvalg, og i sidste uge kunne de så fremlægge resultatet af undersøgelsen på en intern medarbejderdag.

Et af de gennemgående temaer er, at de studerende vil have mere undervisning, og at de vil have udfordringer fagligt.

"Det skal være svært at gå på Zahle", lyder samstemmigt fra de studerende. Og det skal det også nok blive, lover Lis Madsen.

"Vi vil selvfølgelig hjertens gerne bestræbe os på at forbedre det faglige niveau og give de studerende mere undervisning indenfor rammerne af de meget sparsomme midler, vi har at arbejde med", siger Lis Madsen, der nu vil bruge udmeldingerne fra de studerende som afsæt til at videreudvikle undervisningen, så den kan imødekomme ønsket om et mere udfordrende studie.

Mere laboratorie-undervisning

Det andet tema er ifølge Lis Madsen, at de studerende ønsker mere medansvar og indflydelse på, hvordan planlægningen af det faglige indhold skal foregå.

For at kunne imødekomme lidt af dette behov arbejder Lis Madsen og de øvrige undervisere med mere af det, hun kalder "laboratorium-agtig" undervisning, hvor de studerende i højere grad selv vil være på banen.

"Vi har meget begrænsede ressourcer, og derfor kunne det jo være et supplement – og ikke erstatning – til den almindelige undervisning, som koster rigtig mange penge. Det er bare ét eksempel på, hvad vi arbejder med", siger Lis Madsen.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Studerende: For nemt at blive lærer

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS