Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Støtte til islandske læreres kamp

Lærerne på Island har strejket siden den 20. september efter syv måneder forgæves forhandling om ny overenskomst. Nu får Islands Lærerforbunds strejkekasse en tiltrængt saltvandsindsprøjtning fra blandt andet Danmarks Lærerforening.

Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
Start debatten
22. oktober 2004, kl. 15:59

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

DLF har i første omgang besluttet at sende en halv million kroner til Island og koordinerer støtten med de øvrige nordiske lande via Nordiske Lærerorganisationers Samråd, så de islandske lærere kan fortsætte deres kamp for en forbedret overenskomst. Pengene fra Danmark kommer fra Særlig Fond, der er DLF's strejkekasse.

KÍ - Islands Lærerforbund

Kennarasamband Íslands - Islands Lærerforbund - har blandt andet krævet at få sat undervisningstiden ned fra 28 lektioner om ugen til 26 og dermed opnå en højere forberedelsestid til den enkelte lærer. Dertil kommer lønkrav, som blandt andet rummer en forhøjelse af de yngre læreres løn. Islands Lærerforbund har 8600 medlemmer fordelt på seks fagforeninger for pædagoger, lærere ved ungdomsuddannelserne, ledere ved ungdomsuddannelserne, musikskolelærere samt grundskolelærere og skoleledere. Det er lærere og ledere i grundskolen, som er i strejke. 90,2 procent stemte ja, da der i juni var urafstemning om, hvorvidt man skulle gå i strejke.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Støtte til islandske læreres kamp

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS