"Hvor er det bare sødt af jer", udbrød Anders Bondo, da han tog cykelhjelmen af på vej hen til trappen op til KL-huset og fik øje på lærerne.
"Vi er her for at støtte dig i at få lavet en god aftale. Du skal stå fast og ikke lægge dig fladt ned. Det er jo helt nødvendigt, at der sker noget i folkeskolen", sagde Thomas Fogh, der er lærer i Ballerup.
Anders Bondo lovede, at det bestemt også var det, han havde forhandlet for siden i onsdags. Men han kunne ikke love, at det var lige oppe over.
"Det er svært at vide, hvad der sker lige nu. Vi var så tæt på en aftale og så pludselig gik det alligevel i stå", sagde DLF-formanden til lærerne, inden han gik ind til forhandlingerne.
Lærerne fra Ballerup kommer fra en kommune, hvor der er en aftale mellem kommunen og den lokale lærerkreds.
"Det nytter jo ikke noget, at vi får mere i løn, hvis vi går ned med stress. Naturligvis vil vi gerne have mere i løn, men det er aftalerne omkring arbejdstid, som er det vigtige for os. Vi stemmer ikke for noget, der ligner lov 409", sagde Thomas Fogh og glædede sig over, at de øvrige kommunalt ansattes forhandlere bakker op om lærerne.
Håb om, at et lærerforlig er på trapperne
"Stå fast, Anders"
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.