Det var en udsendelse på DR1 søndag aften om mineraluld og asbest, som fik skoleinspektør Finn Drabe til at undersøge idrætshallen. Han tilkaldte kommunens Ejendomscenter, som i første omgang ikke vurderede, at der var grund til akut lukning af hallen.
Men i går gav Arbejdstilsynet skolen besked om, at hallen skal repareres med det samme. Derfor har skolen i samråd med Arbejdstilsynet besluttet at lukke både hallen og sløjdlokalet, som har samme asbestbeklædning.
"Fredag vil Bedriftssundhedstjenesten foretage undersøgelser og målinger i lokalerne. Kommunernes Ejendomscenter vil på baggrund af disse resultater udarbejde en handlingsplan for de nødvendige udbedringer, så hallen og sløjdlokalet hurtigst muligt kan genåbnes uden sundhedsfare for eleverne og fritidsbrugerne", skriver Finn Drabe på skolens hjemmeside.
Sportshal og sløjdlokale lukket på grund af asbest
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.