I aftes gav et enigt børne- og ungeudvalg i København grønt lys for, at Øresundsskolen kan begynde indretningen. Udvalget vil ikke længere vente på, at de unge fra Ungdomshuset eventuelt ombestemmer sig og accepterer, at Fonden Jagtvej 69 køber en del af den nedlagte skole for 12 millioner kroner. Indstillingen skal dog først til afstemning i Borgerrepræsentationen om 14 dage.
"Formelt set har de unge stadig en chance, hvis de siger ja inden den dato. Men i udgangspunktet er Stevnsgade-løsningen død", siger Ninna Thomsen til Politiken. Hun er medlem af børne- og ungeudvalget for SF.
I Berlingske mener hun dog ikke, at alt håb er ude for en Stevnsgade-løsning,
"Jeg håber stadigvæk på, at der kan skabes en løsning, for eksempel ved at kommunen går ned i pris og foreslår, at den koster fem-seks millioner kroner", siger hun.
Specialskole får grønt lys på bekostning af Ungdomshuset
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.