"Skolerne har meldt, at der skal nedlægges 14 stillinger. Men tre af skolerne afventer et møde i kommunens økonomiudvalg i næste uge, før de melder endeligt ud om, hvilke stillinger, der skal nedlægges. Så må vi se hvor meget, der kan klares ved naturlig afgang", siger næstformand i Solrød Lærerkreds, Hanne Rothausen.
Siden Danmarks Lærerforening tirsdag offentliggjorde en undersøgelse, der viser, at minimum hver fjerde kommune skal nedlægge lærerstillinger, har det været debatteret om det bunder i faldende elevtal eller i egentlige besparelser. I Solrød ligger det dog ifølge Hanne Rothausen rimelig fast.
"Vi har kun en enkelt skole, der har en reel nedgang i elevtal. De resterende tre skal spare, fordi de har overskredet budgetterne", siger hun.
Solrød: 14 lærerstillinger forventes nedlagt
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.