Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Skolelederne: Utroligt at et forældremøde skaber storpolitik

Skoleledernes formand Anders Balle støtter Holbergskolen, som får kritik for at arrangere et debatmøde, som udelukkende er for elevernes mødre. Politikerne puster sagen op til et sted, hvor den ikke hører hjemme, mener han.

Louise Knuth Pedersen
Start debatten
4. februar 2010, kl. 14:27

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Jeg synes, det er utroligt, at et enkelt forældremøde her i Danmark kan skabe storpolitik og få politikere til at udtale sig om det til højre og venstre", siger han til Skoleledernyt.

DLFbakker Holbergskolens leder op

Holbergskolen i København holder i aften et debatmøde, hvor elevernes mødre er inviteret, mens fædrene må blive hjemme. Det har fået flere politikere til at reagere. Dansk Folkeparti vil have skolelederen fyret, mens Socialdemokraterne og SF kalder mødet uacceptabelt.

Anders Balle undrer sig over politikernes indblanding og udmeldinger.

"De puster det op til noget, der slet ikke hører nogen steder hjemme", mener han.

Mødet skal skabe kontakt

Med arrangementet forsøger skolen at få en bestemt forældregruppe i tale.

"Det gør skolen med det udgangspunkt og indsigt, at forældrenes rolle for børnenes skolegang er helt afgørende. Og så tager Holbergskolen selvfølgelig udgangspunkt i den situation, de er i, og med de forældre de har", siger Anders Balle.

Han hæfter sig ved, at mødet er et særarrangement, og at skolen ikke normalt arrangerer kønsopdelte forældremøder. Målet er, at de mødre, som deltager i aftenens arrangement også får lyst til at deltage i fremtidige forældremøder på skolen.

Holdbergskolens leder Søren Ellesøe bekræfter, at mødet ikke er typisk for skolens måde at holde forældremøder på.

"Det kan være et nødvendigt hensyn at tage for at skabe en kontakt med en gruppe forældre, som ikke normalt kommer så ofte på skolen, og som ikke rigtig er dus med vores skoletradition".

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Skolelederne: Utroligt at et forældremøde skaber storpolitik

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS