Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Skolelederne slår sig sammen

Efter ti års splittelse har de to foreninger for skoleledere i dag besluttet at slå sig sammen. Det afgjorde de to repræsentantskaber på møder dør om dør i Odense. Den nye forening kommer til at hedde Skolelederne og vil fungere fra 1. januar 2008.

Henrik Stanek
Henrik Stanek Freelancejournalist
Start debatten
23. august 2007, kl. 18:16

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

I Lederforeningen tog det ikke mange minutter at træffe afgørelsen. Et fuldstændigt enigt repræsentantskab bakkede op om bestyrelsens forslag om at fusionere med Danmarks Skolelederforening, DS, uden at så meget som én repræsentant tog ordet.

Så var det ellers bare at vente på, hvad kollegerne inde hos DS nåede frem til. DS havde valgt at holde sit møde for lukkede døre, så folkeskolen.dk kan ikke refererer debatten, men det forlyder, at talelysten var stor blandt både modstandere og tilhængere af en sammenlægning.

Døren blev lukket klokken 10. To timer og to minutter senere gik den op og de delegerede strømmede ud af den hede sal. Da stemmerne kort efter var talt op, bød resultatet på 55 ja-stemmer, 11 nej-stemmer, mens to havde undladt at stemme. Dermed var kravet i DS's vedtægter om et flertal på totredjedele i hus.

"Det er bestemt en stor dag. Vi har arbejdet i halvandet år på at nå dette resultat", siger Erik Lorenzen, formand for DS, til folkeskolen.dk umiddelbart efter afgørelsen.

Lederne har været splittet, siden DS opsagde sin samarbejdsaftale med DLF i 1997, fordi de følte sig underlagt det store flertal af lærere. Flertallet af skolelederne besluttede dog at blive og arbejde for en større selvstændighed inden for DLF, og i december 1998 stiftede de Lederforeningen. Nu er dens dage ved at være talte.

"Nu hedder det ikke længere vi og de. Fremover taler vi om os. Der vil blive lyttet mere til os, når vi er samlet i én forening", siger Lederforeningens formand gennem alle årene, Jens Færk.

Hjertet dominerede hjernen

Det kommer ikke bag på Erik Lorenzen, at cirka 20 procent af de delegerede i DS stemte nej til en sammenlægning med Lederforeningen.

"Det var, hvad vi kunne forvente ud fra de holdninger, vi har mødt på vores møder i foreningen. Det handler primært om den nye forenings tilknytning til DLF. Skoleledere, der kan huske, at kredsformændene skulle ind over forhandlingerne om skoleledernes løn og arbejdsvilkår, har dårlige oplevelser med i bagagen. Som én af dem indrømmede under debatten: 'Vi bruger hjertet mere end hjernen'. Det handler om følelser, og de er måske ofte båret af enkelthændelser. Og hvem ved, det er måske vores medlemmer, der har opført sig skævt, og som modparten har reageret på", siger Erik Lorenzen.

Selv om afgørelsen trak ud hos DS, var Jens Færk fra Lederforeningen på intet tidspunkt nervøs for udfaldet.

"Vi har arbejdet målrettet på at samle skolelederne i én forening i ti år, så det var smertefrit for os at stemme for en sammenlægning. Det afgørende for os har været, at det blev en forening inden for det fagretlige system, og det har vi opnået. DS har set, hvordan vi har fået den selvstændighed både lokalt og centralt i DLF, som skolelederne har ønsket, men da foreningen har haft fuldt råderum, vil nogle opleve det som en indskrænkning af selvstændigheden at komme med i en større sammenhæng", siger Jens Færk.

Modstand et signal til DLF

Modstanden i DS mod en sammenlægning betyder ikke, at 20 procent af medlemmerne lader være med at gå med over i den nye forening, mener Erik Lorenzen.

"De delegerede var ikke bundet af et mandat hjemmefra, men stemte efter deres egen overbevisning. Nogle har stemt nej af ideologiske grunde for at sende et signal til DLF om, at den nye forening skal have en selvstændig status. Vi vidste, at vi ikke kunne skabe en forening, alle vil være med i, men mange vil tilslutte sig Skolelederne, selv om de har været modstander af en sammenlægning. Som en af de delegerede sagde under eventuelt, så stemte han nej, men han kan ikke leve uden en fagforening, så han går med i Skolelederne", fortæller Erik Lorenzen.

Der bliver nok at tage fat på i den nye forening. I de kommende måneder skal der vælges folk til de lokale led, og den 29. november skal der vælges en landsbestyrelse. Da både Jens Færk og Erik Lorenzen trækker sig tilbage, skal der vælges et nyt formandskab.

"Nogle siger, det er en trossag, at vi skulle slå os sammen. Det er rigtigt, for vi ved ikke, hvordan bestyrelsen og formandskabet kommer til at se ud. Der er mange usikkerhedsmomenter, men vi opfordrer medlemmerne til at være aktive og vælge de mennesker, som vil være bedst kvalificerede til opgaven", siger Erik Lorenzen.

Skolelederne får til huse i København med et sekretariat på 11 medarbejdere.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Skolelederne slår sig sammen

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS