Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Skoleledere må gerne blande sig i debatten

Formand for Børne- og Kulturchefforeningen Jan Henriksen trækker i land: Selvfølgelig må skoleledere blande sig i debatten.

Stine Grynberg
Stine Grynberg Journalist og anmelderredaktør
1 kommentar
20. marts 2018, kl. 14:36

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

1 kommentar

Jan Henriksen, formand for Børne- og Kulturchefforeningen, har været noget i modvind, siden han i slutningen af februar kaldte det "uklogt" hvis skoleledere deltager i den offentlige debat om for eksempel skolereformen og opfordrede lederne til at se på, hvem der udbetaler deres løn. Det skete i et interview i mediet Skoleliv.

Skoleliv.dk

Den udtalelse er faldet mange for brystet, blandt andet lærer og mor Anette Lind, som i et debatindlæg på folkeskolen.dk fortæller, at hun har kontaktet Ombudsmanden om sagen.

Debat: Henvendelse til ombudsmanden om knægtelse af skolelederes ytringsfrihed

Noget at komme efter

Og der er en sag, mener Vibeke Borberg, jurist på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole. Hun siger til folkeskolen.dk:

"I disse udtalelser lyder det som om han pålægger skoleledere en form for selvcensur, som strider mod gældende ret. Og så kvalificerer det den offentlige debat, at folk med indsigt deltager i den".

Vibeke Borberg understreger, at man som skoleleder skal gøre det klart, om man udtaler sig som privatperson eller på myndighedernes vegne, og derudover skal man selvfølgelig ikke fortælle offentligt om forhold, der er omfattet af tavshedspligt. Men derudover er der meget få begrænsninger på offentligt ansattes ytringsfrihed.

Minister tager afstand

Undervisningsminister Merete Riisager er på linje med juristen:

"Man må ikke give skolelederne mundkurv på. Skolelederne er nogle af dem, der ved allermest om, hvordan folkeskolen har det, så derfor har vi behov for, at de også kan ytre sig i debatten. Hvis nogen prøver at skose skolelederne, så de klapper i som østers, så tager jeg kraftigt afstand fra det", siger hun til Politiken Skoleliv, hvor hun også understreger, at det ikke kun er et holdningsspørgsmål. Skolelederes ret til at blande sig i den offentlige debat er en del af den vejledning for god adfærd for offentligt ansatte, som Moderniseringsstyrelsen og KL lavede i december.

Jan Henriksen beklager

Jan Henriksen udtaler at nu at det ikke var hans hensigt at komme med 'slet skjulte trusler', som han skriver til Skoleliv.

"Ytringsfriheden er en grundlæggende værdi i vores samfund. En åben og lyttende dialog om vores folkeskole er til fælles bedste - ikke mindst børnene," skriver han.

1 kommentar
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Skoleledere må gerne blande sig i debatten

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS