Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Skoleleder: Aldersintegreret indskoling er ikke spareprojekt

På Ruds Vedby Skole er aldersintegreret indskoling dagligdag og et udviklingsprojekt, der også har givet pædagoger fuldtidsarbejde i skolen. I Randers er det et led i et spareprojekt, der koster 43 stillinger.

Helle Lauritsen
Start debatten
23. september 2010, kl. 12:34

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Vi er stolte over vores erfaringer med aldersintegreret indskoling. Vi tror, børnene får et meget bedre skoleliv, og så skal man læse, at alt det, vi står for og har realiseret, degraderes til noget man gør af nød - som konsekvens af faldende økonomisk formåen. Det gør mig virkelig irriteret. Vi rejser endda rundt og fortæller om vores gode erfaringer", siger skoleleder Bodil Bøgebjerg fra Ruds Vedby Skole på Sjælland.

Hun har skrevet et brev til Randers Kommunes skolechef Torben Bugge for at støtte op om kommunens planer om at etablere aldersintegreret indskoling til og med 3. klasse. Det sker som led i kommunens forslag til besparelser på skoleområdet. Ved at blande elever fra fire årgange kan Randers Kommune hæve klassekvotienten, så der i alt kan spares 43 lærer- og pædagogstillinger væk.

For børnenes skyld

"Jeg kan kun opfordre til at forfølge tankegangen, for jeg er overbevist om, at mange flere børn vil få et meget større udbytte af deres skolegang. Det gode budskab, visionen, kan sagtens formidles til såvel politikere og forældre. Fokus skal bare ikke være på, at dette her er et spareforslag. Næh, fokus skal være på at vi gør det for børnenes skyld", skriver Bodil Bøgebjerg.

Til folkeskolen.dk uddyber hun: "Det kommer altid an på øjnene, der ser. I min verden er det i hvert fald ikke et spareforslag".

Men er der ikke forskel på, om man får trukket et spareforslag ned over sig og på at man selv har fået en god ide?

"Man skal søge dispensation for at få lov! Så skolechefen i Randers skal sælge ideen på en helt anden måde. Jeg ønsker, at få dem til at se ud over det traditionelle skolesyn. Det er min vision, som jeg præsenterede ved min ansættelsessamtale, og nu har vi syv års erfaring med aldersintegreret indskoling", siger Bodil Bøgebjerg.

Hun fortæller, at skolen har rullende indskoling. Når der kommer en ny elev, er der en af de ældre elever i indskolingen, der får ansvaret for at tage imod den nye og formidle kontakten til de andre elever. Der er 65 elever i indskolingen nu, og hun forventer flere i løbet af skoleåret. I alt er der omkring 200 elever på Ruds Vedby Skole. Skolen har gennem årene fået dispensation til at tage 3. klasse med i indskolingen.

Holder kurser om indskoling

"Vi havde en stærk politisk opbakning i daværende Dianalund Kommune. Vi fik en god pædagogdækning, hvor vores pædagoger fik fuldtidsjob i skolen", siger Bodil Bøgebjerg.

Både hun og lærere fra skolen rejser rundt og fortæller om deres indskoling. Ligesom flere kommer på besøg på Ruds Vedby Skole for selv at opleve den. For eksempel har skoleforvaltningen i Århus været på besøg. I Århus er der tre skoler, der har aldersintegreret indskoling som pilotprojekt. Folk fra den nye store skole på Langeland har også været på besøg.

"Jeg rejser stadig rundt og slår et slag for den gode sag og lægger også gerne turen rundt om Randers, hvis det på nogen måde kan hjælpe til at flytte fokus fra besparelser til udvikling af folkeskolen", skriver skolelederen til skolechefen i Randers.

På Ruds Vedby Skole tager man penge for besøgene, der er organiseret sådan, at gæsterne kan være med en dag i indskolingen og om eftermiddagen stille spørgsmål til skoleleder og personale. Det koster 1200 kroner per gæst. Desuden tager leder og personale ud og holder kurser om indskoling, om læringsstile og om udvikling af undervisningsmateriale til aldersintegreret undervisning. Kurserne har forskellige priser afhængigt af hvor de foregår og hvormange der deltager.

"Pengene ryger i kassen til nye udearealer til skolen", fortæller skoleleder Bodil Bøgebjerg.

I Randers forhandler politikerne stadig om besparelserne på budget 2011, herunder planerne om aldersintegreret undervisning i 0.-3. klasse.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Skoleleder: Aldersintegreret indskoling er ikke spareprojekt

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS