Skolelederne ønsker ikke flere undersøgelser og tiltag, men efterlyser ro til at lede.
Men den udmelding er formanden for Danske Skoleelever, Troels Boldt Rømer, lodret uenig i.
"Vi har nogle udfordringer, som vi bliver nødt til at tage seriøst, og så må skoleledernes arbejdsro altså komme i anden række. Det må blive noget, vi kigger på, når vi har fået gennemført de lovændringer og initiativer, som der er brug for", siger han til folkeskolen.dk.
Skoleelever vil have ny afgangsprøve
En af de ting, Danske Skoleelever har tænkt sig at tage med til Marienborg, er forslaget om en ny og revideret afgangsprøve.
"Den afgangsprøve, vi har nu, er et levn fra fortidens skole, der tester nogle meget, meget snævre kompetencer, og som vi i et moderne samfund ikke kan bruge til noget som helst".
Han efterlyser i stedet en afgangsprøve, der måler nogle bredere kompetencer og tester, hvor selvstændige, kreative og innovative eleverne er.
Han ærgrer sig desuden over, at debatten om faglighed har været så sort/hvid.
"Enten er du på læsning og på test i anden klasse, eller også er du helt ovre i den anden fløj og vil sidde og male fingermaling i alle timerne. Men vi skal gå på to ben. Det er ikke hinandens modsætninger, vi skal have begge dele i folkeskolen, og det kan man sagtens, hvis der er vilje til det".
Vil gerne ændre syn på faglighed
Også DLF og Skolelederne ønsker et bredere syn på faglighed.
"Min anke er, at statsministeren fokuserer alt for snævert. Det giver ingen mening, om vi er nummer fem eller femten i forhold til andre lande. Det hjælper ikke vores udvikling, og det vil være en forkert satsning", sige formand for Skolelederne Anders Balle.
"Vi skal selvfølgelig være godt med fagligt, men jeg mener, at vi i Danmark er rigtig gode, når det kommer til den personlige udvikling. Vores elever udviser stor selvstændighed, kreativitet og innovation, og det skal vi satse på", siger Anders Balle.
Pædagogik før faglighed
BUPL's formand Henning Pedersen mener, der bliver fokuseret for snævert på faglighed. Når han møder statsministeren, vil han forsøge at dreje debatten væk fra faglighed.
"Det er slet ikke det, der er vigtigt for børn, når de er i den alder, før de starter i skolen. Det er jo lige præcis i stedet, at blive klar til skolen", siger han og vil hellere dreje diskussionen over på pædagogikken.
Derfor er hans opfordring til statsministeren, at der bliver fokuseret på den forskel, pædagogerne kan gøre for børnenes skoleliv.
Pædagogerne er med til at skabe grundlaget for, at børnene senere kan få et godt skoleliv, hvor de kan modtage undervisning, forklarer han.
"Hvis der kun fokuseres på den rent faglige del af undervisningen, så risikerer man, at der er børn, som går tabt, fordi de ikke er parate til at modtage undervisning. Der er måske masser af ting, der forstyrrer, fordi der er andre ting, man skal have gjort noget ved i første omgang".
Skoleelever: Der er brug for en ny afgangsprøve
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.